Як аграріям правильно укласти та розірвати договір спільної діяльності

люди чоловіки
Редакція GrowHow.in.ua  2023-04-03
Спільна діяльність — це діяльність двох і більше учасників без створення юридичної особи. Ця форма для України є не новою, але підприємці її використовують доволі рідко.

Як йдеться у матеріалі Спільна діяльність як форма ведення бізнесу, спільна діяльність регулюється нормами глави 77 (ст. 1130 — ст. 1143) Цивільного кодексу України. Тому укладаючи договір спільної діяльності слід їх врахувати.

За договором про спільну діяльність сторони зобов’язуються разом вести діяльність без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові (ст. 1130 ЦКУ). Важливо розуміти, що договір не є лише формальністю. Він фіксує реальну домовленість учасників щодо здійснення спільної діяльності. Такий договір буває двох видів:

  • з об’єднанням внесків;
  • без об’єднання внесків.

Сільгосппідприємства, як правило, укладають перший вид договору. Він називається договором простого товариства. За ним учасники роблять вклади до спільної діяльності — право користування землею, роботи, послуги, матеріальні ресурси.

NB: Другий вид договору укладають в різноманітних гуманітарних сферах діяльності.

Зазвичай, вклади роблять, щоб у підсумку отримати прибуток. Наприклад, внесли право користування землею, насіння, добрива, роботи з обробки тощо, а отримали урожай, розподіливши між учасниками. Продавши урожай, отримують прибуток.

Вартість вкладів учасники повинні погодити між собою і прописати у договорі. Вона формує вартість частки кожного учасника.

Читайте також: Недоліки та ризики спільної діяльності

Чинне законодавство не передбачає необхідність державної реєстрації договору про спільну діяльність за винятками:

  • Якщо договір про спільну інвестиційну діяльність укладається з нерезидентом. Такий договір реєструється згідно з Положенням про порядок державної реєстрації договорів (контрактів) про спільну інвестиційну діяльність за участю іноземного інвестора.
  • Реєстрації договору платником ПДВ, якщо обсяг постачання товарів/послуг (протягом 12 календарних місяців) сукупно перевищить 1 млн. грн (без урахування ПДВ). Якщо цей обсяг менший, договір спільної діяльності не підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ, але може бути зареєстрований у добровільному порядку.

Після того, як мета договору спільної діяльності досягнута, операції в його рамках припиняються і він вважається завершеним. Це відбувається, як правило, в момент повернення учасникам вкладів. Якщо ж спільна діяльність є окремим платником ПДВ, потрібно подати заяву на анулювання платника ПДВ.

Більше жодних дій робити не потрібно, якщо це не передбачено самим договором. До прикладу, у договорі можуть бути прописані певні завершальні організаційні процедури.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram