Кожен аграрій на сьогодні зосереджений на тому, аби гектар поля давав максимальний результат і по продуктивності, і по фінансах. Необхідними умовами для цього є використання сучасних біологізованих технологій ефективного землеробства, а також надійна та продуктивна взаємодія між усіма учасниками аграрного ринку. Саме такий підхід може забезпечити господарству до 20% економії витрат та вищий рівень продуктивності. Про це йшлось під час онлайн вебінару «Open Agribusiness та мікробні технології у дії» | «Живі вебінари 2.0», організованого компанією БТУ-ЦЕНТР спільно з Open Agribusiness від КЕРНЕЛ.

Комерційна директорка “БТУ-ЦЕНТР” Тетяна Хоменко розповіла, що понад 24% агропідприємств України використовують препарати “БТУ-ЦЕНТР” у своїх технологіях. Компанія “БТУ-ЦЕНТР” виступає за біологізацію виробництва та дбайливе ставлення до ґрунтів завдяки широкому впровадженню біопрепаратів. Зараз компанія максимально працює над наповненням портфоліо біопреператів, їх уже 64 серед яких деструктори, інокулянти, біоінсектициди, біофунгіциди, прилипачі тощо. При чому 57 препаратів дозволені для використання в органічному землеробстві, а це дає аграрію додаткові можливості.

— Цікавий факт: за статистикою, українські аграрії заробляють 200 мільйонів доларів на рік, завдяки використанню біопрепаратів. Потужність виробництва компанії “БТУ-ЦЕНТР” становить 10 тис. тон на рік. Ми підрахували, що на сьогодні препарати “БТУ-ЦЕНТР” використовуються на території, площею понад 3,5 млн гектарів в Україні, та за кордоном. Адже ми стабільно експортуємо препарати у 15 країн світу і відкрили представництво у Німеччині — BTU-CENTER EUROPE, — зазначила Тетяна Хоменко.

Для того, аби агровиробники отримали максимальний ефект від використання препаратів, компанія “БТУ-ЦЕНТР” створила Інститут прикладної біотехнології, до складу якого входить низка лабораторій, де вивчають усі аспекти дії мікроорганізмів.

Старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології Володимир Круть акцентував увагу на тому, що сьогодні дуже важливо зменшити пестицидне навантаження на ґрунт. Тож у Інституті уже створені та досліджуються нові сучасні біологічні інструменти та технології, які можуть замінювати певні групи хімічних пестицидів без втрати ефективності і з підвищенням прибутковості.

Серед топових мікробних препаратів, які мають відмінну дію в інтенсивній технології землеробства, мікробіолог виділив комплексний біопрепарат Граундфікс®, що містить живі бактерії видів Bacіllus subtіlіs, Bacillus megaterium var. phosphaticum, Azotobacter chroococcum, Enerobacter, Azotobacter, Paenibacillus polymyxa та ін.

NB: Останні забезпечують мобілізацію фосфору з органічних та мінеральних сполук, підвищуючи біологічну активність ґрунту та коефіцієнт використання поживних елементів з добрив у 1,2-1,5 разів.

Біопрепарат Мікофренд® забезпечує активне заселення кореневої та прикореневої зони мікоризними грибами та сапрофітними ризосферними бактеріями й збільшення площі поглинання кореневою системою рослин внаслідок утворення та розвитку мікоризи. Це забезпечує вироблення природних антибіотичних сполук заселеними грибами й бактеріями, та пригнічення розвитку збудників хвороб. Усе це підвищує урожайність культур на 10-20%.

Також він зауважив, що один із найпопулярніших препаратів “БТУ-ЦЕНТР” це деструктор стерні Екостерн®, концентрований препарат, спеціально розроблений для розкладання післяжнивних решток кукурудзи, соняшнику та інших сільгоспкультур, оздоровлення ґрунту та попередження його деградації. Системно використовуючи його можна підвищити ступінь деструкції рослинних решток мінімум на 30%, збільшити рівень органічної речовини приблизно на 0,4% на рік, а головне значно знизити кількість ґрунтових патогенів.

А під дією препарату Липосам® рослина починає активізувати свою імунну систему, також препарат створює на рослині еластичну плівку і захищає від змиву пестицидів.

— Ці препарати зараз у ТОПі найбільш використовуваних та ефективних зовсім не випадково. Приміром, із Екостерн® ми проводимо щорічно більше 120 дослідів, і понад 90% із них є успішними. Його використовують аграрії на 1 млн га у 11 країнах світу, що у середньому, приносить прибутку 70 доларів на гектар. Із Липосам® закладається більше 300 дослідів і більше 80% із них успішні. Його використовують аграрії на території у 2 млн га, — навів дані під час вебінару Володимир Круть.

Підтвердив високу ефективність біопрепаратів “БТУ-ЦЕНТР” на великих площах керівник Науково-дослідного відділу Kernel Аркадій Лунгул.

За його словами, починалось  все іще у 2012 році, коли у зв’язку розширенням земельного банку компанії, до структури потрапляли господарства, які працювали за різними технологіями (традиційна, no-till, mini-till). У деяких стан ґрунтів залишав бажати кращого: ґрунти були ущільнені й навіть за структурою часто нагадували бетон. Щоб покращити ситуацію, у компанії Kernel розпочали дослідження по біологізації ґрунтів.

— Восени 2013 року ми заклали свої перші досліди для визначення дії деструкторів стерні по кукурудзі та пшениці. І тільки на одному продукті не було рожевого нальоту на стерні пшениці (відсутність фузаріозу), а по кукурудзі на наступний рік мали прибавку урожайності на одну тонну. Цим препаратом виявився препарат Екостерн®, виробництва компанії “БТУ-ЦЕНТР”. На сьогодні я можу сказати, що використання біодеструктора Екостерн® та інших біологічних препаратів “БТУ-ЦЕНТР” на полях Kernel було настільки успішним, що структура ґрунту повністю змінилась, навіть з’явились хробаки, а це засвідчує, що ґрунт, дійсно, якісний за своїми характеристиками, — розповів Аркадій Лунгул.

Ці факти з’явились не на порожньому місці. Щорічно компанія Kernel у власному Науково-дослідному відділі на постійній основі тестує препарати, при чому біологічні проходять, щонайменше, 3-5 років системних досліджень.

Аркадій Лунгул коментує, що згідно із даними лабораторії Kernel, лише третина біологічних препаратів, які беруть до випробувань та досліджень, відповідають заявленій композиції. Так, є препарати, у яких взагалі немає живих грибів і бактерій, у інших є, проте не у тому титрі, чи зовсім інші бактерії. Тобто виходить, що два із трьох біопрепаратів на ринку України не відповідають критеріям якості. До того ж залишається під питанням походження препарату, умови його зберігання, строки використання і умови постачання. У цьому плані до “БТУ-ЦЕНТ” жодних нарікань немає препарати у польовій практиці показують себе якнайкраще.

— У нас сівозміна кукурудза-кукурудза-соняшник — це означає монокультуру і велику кількість захворювань, зокрема фузаріози, пухирчаста та летюча сажки, які треба контролювати на полі. При системному використанні Екостерн® навіть при таких важких холодних польових умовах, які були у минулому сезоні, проявів фузаріозу у нас немає. Тому щороку ми замовляємо близько 400 тонн Екостерну® та інших топових препаратів компанії. У Європі деструктори коштують у 5-10 разів дорожче, ніж в Україні, і це ще один плюс використання Екостерн® в нашій польовій практиці. Проти білої гнилі ми тестуємо в виробництві препарат Склероцид®. Зараз, після чотирьох років досліджень, результати його дії надзвичайно успішні — біологічна активність препарату складає до 70%, і це максимум для цього виду препаратів. Тож цього року ми вже замовили його для використання на площі у 12,5 тис. гектарів, де за даними скаутінгу маємо високий ступінь розвитку білої гнилі, — зауважив Аркадій Лунгул.

Керівник Науково-дослідного відділу Kernel наголосив на важливості сервісу, логістики, і грамотного супроводу при використанні деструкторів та інших біопрепаратів:

Деструктори потребують уваги до умов використання і зберігання. У багатьох господарствах немає умов для зберігання — уже через три дні деякі каністри починають перетворюватись на кулі. Далеко не всі компанії в Україні можуть дотримуватись умов постачання, у цьому плані БТУ-ЦЕНТР — ідеальні партнери.

Аркадій Лунгул також  поділився новими напрацюваннями з використання біодеструкторів.

— У нас є досвід весняного внесення біодеструктора Екостерн® сумісно із КАСом у нормі 300-350 кг/га. Він не втрачає свою життєздатність до 6 годин навіть без додавання води. Це також економить кошти на технологічних операціях, — засвідчує практик.

Проте приділяти увагу слід не тільки агрономічній частині, а й надійному партнерству. До цього закликав менеджер з розвитку проєкту Open Agribusiness від Kernel Роман Горбань. Працюючи на ринку понад 20 років, команда Kernel досягла сталих, високих результатів у вирощуванні основних сільськогосподарських культур у різних куточках країни. Цією експертизою компанія вирішила поділитись з агровиробниками України. Учасники проєкту отримують фінансування для поповнення обігових коштів та можливість знизити собівартість однієї тони продукції завдяки застосуванню ефективних технологій вирощування, систем точного землеробства та економії на закупівлі мінеральних добрив, насіння і засобів захисту рослин.

Open Agribusiness працює на ринку вже декілька років. На сьогодні загальний обсяг земельного банку всіх учасників складає 70 тис. га. До речі, нещодавно проєкт трансформували. Стати партнером тепер ще простіше.

— Партнерська програма Open Agribusiness Kernel працює у двох форматах – Open Agribusiness VIP Club та Agribusiness Club. Особливістю останнього є відсутність продажу частки компанії. Його учасники мають широкий спектр сервісів, включно із фінансуванням оборотних коштів зі ставкою 11%, — зазначив Роман Горбань.

Стати учасником проєкту можуть господарства різної форми власності, що мать від 1500 га землі і відповідають певним критеріям. Головний з них бажання розвивати власне підприємство та громади в цілому. Один у полі не воїн. Лише партнерство із сильними може привести до кращих результатів.

Ірина Глотова

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram