Сезон бурякозбирання добігає кінця, а відтак можна підбити перші підсумки. За словами Василя Долинського, аналітика сировинних ринків та сільського господарства НАЦУ «Укрцукор», цьогоріч господарствам пощастило з осінньою погодою, яка прискорила і спростила польові роботи.

— Низька кількість опадів та відносно високі температури дозволили оперативно викопати та вивезти врожай, навіть з проблемних полів, де немає доріг з асфальтованим покриттям. Проте негативним фактором цукрової кампанії, стало різке підвищення цін на пальне, яке ускладнило і призвело до здорожчання автоперевезень. Тарифи перевізників, в свою чергу, негативно відобразились як на економіці роботи заводів, так і в прибутках бурякосіючих господарств, — наголосив аналітик у блозі виданню Agravery.

Крім того, у цьому сезоні буряки показали рекордно низьку урожайність — 49 т/га. Причиною такого результату стали ґрунтово-кліматичні умови, так як велика кількість вологи в ґрунті дозволила рослинам набрати масу в період вегетації.

За словами Василя Долинського, загальною особливістю сезону була, практично, відсутність весни. Рослини відразу після посіву потрапили під вплив високих температур та нестачу вологи. Господарства відзначали нерівномірність сходів та зрідженість на перших фазах вегетації, але потім велика кількість опадів у липні-серпні кардинально змінила картину на полях.

— Іншою стороною медалі «за рекордну урожайність» став один з найнижчих показників цукристості за останні роки. Середня цукристість коренеплодів цього року в Україні нижча на 7%, ніж середня за останні 3 роки, і становить — 16,3%, — наголосив Василь Долинський.

Швидко викопати і відразу закагатувати цукрові буряки в поточному сезоні не вдалось, зокрема, через кореневі гнилі цукрових буряків. Вражені збудником «солодкі» корені, навіть після доочищення, не можна зберігати в кагатах більш як п’ять днів. Переважна більшість цукрових заводів змушені були працювати «з коліс»  — це коли щойно викопані буряки відразу відвантажують на цукровий завод. Такі зміни дещо сповільнили процес збору врожаю, проте значно зменшили втрати цукросировини.


— Якщо проаналізувати показники якості за географічним критерієм, то найурожайнішими в цьому році стали Львівська, Вінницька та Київська області із середньою урожайністю коренеплодів 55-60 т/га. Найгірші показники урожайності на Харківщині — 37,0 т/га та Кіровоградщині — 34,8 т/га. Всього станом на 13 листопада вже накопано 12 420 тис. т цукрових буряків, що на 143 т менше, ніж на аналогічну дату минулого року. Враховуючи всі особливості поточного сезону, а саме брак сировини та її низьку якість, можемо розраховувати, що більшість цукрових заводів закінчать виробничий сезон до кінця листопада, — наголошує аналітик.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram