Сьогодні зранку Верховна Рада прийняла Державний бюджет на 2019 рік з дефіцитом орієнтовно 2,3 % від ВВП України. Представлений Держбюджет підтримали 240 народних депутати.

— Із негативу навіть всупереч тому, що вимоги Бюджетного кодексу встановлюють розмір державної підтримки АПК на рівні 1 % від загального розміру бюджету, з аграрної підтримки все ж таки був «знятий» 1 млрд грн. Тож в фінальному варіанті бюджету ця цифра становила 5,9 млрд грн, а не 6,9 млрд грн, як очікувалося, написав на своїй сторінці у Facebook Олег Кулініч, народний депутат, голова підкомітету з питань земельних відносин аграрного комітету ВРУ. 


Зі слів Олега Кулініча, за рахунок цих коштів були збільшені видатки на Державний фонд регіонального розвитку.

— В той час ця сума була «знята» порівну з двох програм «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (мінус 500 млн грн) та «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» (теж мінус 500 млн грн). Тож на першу програму тепер піде 3,5 млрд грн, а на другу майже 0,9 млрд грн, — зазначив депутат.

Крім того, на наступний рік 800 млн грн закладено на фінансову підтримку розвитку фермерських господарств, 400 млн грн держпідтримку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників. Тут обійшлося без змін.

— Але в цьогорічному бюджетному процесі є і певні позитиви, яких не було раніше! По-перше, в тому числі і завдяки моїм наполяганням, було усунуто суперечливу норму, яка блокувала ефективне управління коштами державної підтримки. В Бюджетному кодексі раніше вимагалося, щоб рівно 20 % держпідтримки виділялося із загального річного бюджету АПК на компенсацію вартості закупівлі у вітчизняних виробників сільськогосподарської техніки та обладнання. Все упиралося в якраз в цю цифру 20 %, адже точної відповідності їй було неможливо досягнути, — зазначив депутат та додав: — Така жорстка цифра взагалі не давала змоги робити жодних «перекидок» і ефективно використовувати кошти, які просто «згорали» і не йшли на жодні інші програми. Все це вдалося вирішити дуже просто, змінивши формулювання наступним чином «до 20 відсотків». Це дає більш гнучкий механізм для ефективного використання коштів. Крім того, до цього напряму було включено підтримку на закупівлю спеціальних вагонів для перевезення зерна, обладнання для виробництва біоетанолу та електроенергії з біомаси.

Ще одна «новела» Бюджету 2019 року перейменування програми «Державна підтримка галузі тваринництва» на «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)». Це означає, що наступного року не лише тваринники, але й інші аграрії зможуть скористатися державною підтримкою. Зокрема, вони зможуть отримати часткову компенсацію вартості будівництва та реконструкції приміщень для зберігання та переробки сільськогосподарської продукції.
— Загалом же хочу сказати, що, на жаль, задовольнити всі потреби аграрного сектору, які стоять дуже і дуже гостро, на даний момент важко, і в повній мірі і цього року це зроблено не було. Але головне щоб ці кошти дійсно доходили до аграріїв, щоб механізми державної підтримки ефективно функціонували, а не були просто цифрами на папері. Тож якраз за це потрібно боротися, — зазначив депутат.

Зазначимо, що згідно із прийнятим документом, основні показники, встановлені проектом Держбюджету на 2019 рік такі:

Доходи Держбюджету  — 1.026.131.809,2 тис. гривень, у тому числі:

  • доходи загального фонду 928.507.915 тис. гривень;
  • доходи спеціального фонду 97.623.894,2 тис. гривень.

Видатки Держбюджету  1.112.129.997,6 тис. гривень, у тому числі:

  • видатки загального фонду 1.005.767.548,6 тис. гривень;
  • видатки спеціального фонду 106.362.449 тис. гривень.

Соціальні показники

Мінімальна заробітна плата:

  • у місячному розмірі: з 1 січня 4173 грн (на сьогодні 3723 грн)
  • у погодинному розмірі: з 1 січня 25,13 грн (на сьогодні 22,41 грн).

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram