За підсумками 2020 року виробництво азотних добрив в Україні склало  5,1 млн тонн у фізичній вазі. Загалом обсяг виробництва зріс на 35% порівняно до 2019 року, що є найвищим показником починаючи з 2015 року. Зростання відбулося по всіх трьох основних видах продукції, зокрема: по карбаміду на 47%, по аміачній селітрі на 8%, по карбамідо-аміачній суміші на 29%. Про це повідомили аналітики Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу“.

NB: Як відомо, в Україні працює 5 великих заводів з виробництва азотних добрив: три заводи групи Ostchem (Черкаси, Рівне, Сєвєродонецьк), ДніпроАзот і Одеський припортовий завод (ОПЗ).  Заводи Групи Ostchem у 2020 році виробили 2/3 всіх азотних добрив в Україні.

Такий суттєвий ріст пов’язаний з порівняно низькою ціною природного газу в 2020 році, повним ембарго на всі види мінеральних добрив з РФ, а також високим попитом на азотні добрива як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. У цьому переконаний гендиректор УКАБ Роман Сластьон.

Експерт наголошує, що одночасно ціни на внутрішньому ринку України продовжували бути на 15-25% вищими, порівняно до цін експорту.

Тобто українські сільгоспвиробники продовжують платити в ціні добрив додаткову маржу вітчизняному виробнику. Єдиним стримувальним фактором росту ціни на нашому монополізованому ринку добрив є наявність імпортних постачань з Білорусії, країн ЄС та інших торговельних партнерів України, пояснює Роман Сластьон. 

Зростання внутрішнього виробництва суттєво зменшило імпорт добрив в Україну. Так, у 2020 році обсяг імпорту азотних добрив зменшився більш ніж вдвічі і склав $152 млн проти $365 млн в 2019  році. У фізичній вазі імпорт в 2020 році становив 816 тис. т. Найбільшу частку імпорту 46,7% займала аміачна селітра, виробництво якої в Україні є найбільш монополізованим.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram