Відкриття нових ринків для українських товарів: результати 2022 року

Редакція GrowHow.in.ua  2023-01-31
Минулий рік був плідним для України у розрізі розширення міжнародних ринків збуту — було погоджено 22 форми міжнародних ветеринарних сертифікатів на експорт об’єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду з України в 12 країн світу. Про це GrowHow повідомила пресслужба Держпродспоживслужби.

Так, українські м’ясні напівфабрикати отримали право експорту до Албанї. Равлики для споживання людиною — до Грузії. Молоко та молокопродукти — до Домінікани. Також ряд українських продуктів тепер можна експортувати до Ізраїлю:

  • декоративну прісноводну рибу;
  • живих кролів;
  • жувальні предмети для домашніх тварин;
  • свіжі заморожені шкіри та шкури;
  • оброблені шкіри та шкури.

Окрім цього відкрився ринок Канади для м’яса птиці та продуктів з нього. Ринок Кенії — для молока та молочних продуктів. Північна Македонія відкрилась для жувальних предметів для домашніх тварин; консервованих кормів для домашніх тварин та
сирих кормів для домашніх тварин для безпосередньої реалізації або побічних продуктів тваринного походження для годівлі хутрових тварин. Корми для домашніх тварин Україна тепер також може експортувати у Сінгапур.

Сербія тепер цікава українським експортерам інкубаційних яєць, консервованих та перероблених кормів для домашніх тварин. До Туреччини можна відвантажувати продукти переробки тваринного білка (не для споживання людиною) та рибні продукти. До Пакистану — столові яйця, а до Чорногорії — м’ясні напівфабрикати, призначені для споживання людиною; м’ясні продукти, оброблені шлунки, міхури, кишки.

— Також варто зазначити, що за рік до 432 збільшилась кількість підприємств-виробників продуктів тваринного походження, що мають право експорту своєї продукції на територію Європейського Союзу. Це на 53 більше, ніж було на початок 2022 року. Для порівняння, за 2021 рік таке право отримали 23 підприємства, — розповіли у Держпродспоживслужбі.

У відомстві зазначили, що така позитивна динаміка у збільшенні кількості українських експортерів на європейський ринок є надзвичайно важливою в умовах отриманого Україною статусу країни-кандидатки на вступ до Європейського Союзу. У Держпрожспоживслужбі нагадали, що першим кроком для здійснення експорту харчових продуктів є запит оператора ринку до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем розташування.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram