Нацбанк вніс зміни до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою від 25.09.2018 р. № 103.

Внесеними змінами посилено нагляд за здійсненням готівкових розрахунків та веденням касових операцій банками в Україні.

Від банків вимагається вживати заходи для вивчення клієнтів-суб’єктів господарювання, які отримують у банку готівку для подальшого здійснення готівкових розрахунків, щоб спростувати або підтвердити підозри щодо здійснення клієнтом фінансових операцій з ознаками фіктивності. Зокрема, з урахуванням ризик-орієнтованого підходу банк має отримувати від клієнта підтвердні документи, на підставі яких здійснюються готівкові розрахунки. Такими документами можуть бути: закупівельний акт; закупівельна відомість; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку; кредитний договір; договір поставки; договір транспортування; договір зберігання, інші документи.

Посилення нагляду за здійсненням готівкових розрахунків та веденням банками касових операцій пов’язане з виявленням Нацбанком численних фактів проведення фінансовими установами ризикових (схемних) операцій з використанням готівкових коштів. Крім того, це відповідає вимогам законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Регулятор також унормував застосування електронного підпису та електронної печатки у банківській системі України під час здійснення касових операцій (з огляду на нові вимоги Закону України “Про електронні довірчі послуги”).

До того ж Національний банк удосконалив окремі норми організації касової роботи банків України, зокрема щодо роботи банків з сумнівними щодо справжності та платіжності банкнотами тощо.

Постанова набрала чинності 03.06.2019 р.

 Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram