НБУ посилює контроль за еквайрингом: банки передаватимуть більше інформації про платежі

Національний банк України оновив правила емісії та еквайрингу платіжних інструментів, зокрема банківських карток, щоб посилити прозорість платіжних операцій та протидіяти незаконному використанню платіжної інфраструктури.

Нові вимоги спрямовані на боротьбу з так званим міскодингом — підміною коду категорії діяльності торговця, а також на детінізацію економіки та підвищення захисту прав користувачів платіжних сервісів.

Серед ключових змін — розширення переліку інформації про платіжні операції, яку еквайри повинні передавати банкам-емітентам. Тепер при оплаті товарів чи послуг банки отримуватимуть більше даних про продавця або отримувача коштів.

Зокрема:

  • для юридичних осіб передаватиметься код ЄДРПОУ;
  • для ФОП — реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта.

Водночас для платежів за житлово-комунальні послуги НБУ дозволив еквайрам зазначати власний код ЄДРПОУ замість кодів кожного окремого постачальника послуг. Це має спростити оплату кільком постачальникам в межах однієї транзакції.

У Нацбанку пояснюють, що нові правила допоможуть точніше ідентифікувати отримувача коштів, знизити ризики шахрайства та краще інформувати користувачів про проведені платежі.

Окремий блок змін стосується надання послуг еквайрингу фізичним особам. НБУ офіційно визначив категорії осіб, яким може надаватися така послуга.

Йдеться, зокрема, про:

  • офіційно зареєстрованих волонтерів;
  • фізичних осіб, які мають договірні відносини з бізнесом або цифровими платформами;
  • офіантів та інших осіб, які отримують чайові через платіжні сервіси.

Регулятор наголошує, що ці зміни не створюють додаткових обмежень для волонтерських зборів чи користування сучасними платіжними інструментами, а лише роблять систему більш прозорою та безпечною.

Також НБУ розширив перелік обов’язкових реквізитів у квитанціях за платіжними операціями. Тепер у чеках мають бути:

  • дані про отримувача;
  • сума комісії;
  • призначення платежу;
  • код категорії діяльності отримувача (МСС).

Крім того, еквайри будуть зобов’язані повідомляти користувачам своє повне найменування ще до початку проведення онлайн-платежу.

Відповідні норми передбачені постановою Правління НБУ №51 від 14 травня 2026 року, яка набирає чинності з 20 травня 2026 року.

Фінансові установи, які здійснюють емісію або еквайринг платіжних інструментів, повинні привести свою діяльність у відповідність до нових вимог протягом шести місяців.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram