Такі дані були наведені експертами під час конференції«Економічні пріоритети 2020-2021» за участі представників провідних бізнес-асоціацій, аналітичних центрів та представників влади.

NB: За даними Держгеокадастру, всього в Україні (без тимчасово окупованих територій) доступні для оренди 33.2 млн. га, з яких 28.8 у приватній власності (паї).

При цьому, за даними ДФС, в офіційній обробці на 2017 рік перебувало лише 20,42 млн га, при чому цей обсяг значно зменшився з 2015 р. Це означає, що потенційно у тіньовому обороті можуть перебувати до 12,7 млн га, але насправді частина цих земель дійсно не обробляється.

Для того, аби з’ясувати, наскільки великою може бути ця частина, проект Світового Банку оцінив обсяг тіньової оренди с/г земель на основі співставлення статистичних даних та супутникового обстеження посівів у двох пілотних районах Білоцерківському Київської обл. та Снігурівському Миколаївської обл.

З урахуванням результатів цього обстеження, можна оцінити частку тіньового використання у 28-29% від усіх с/г земель країни, тобто близько 10 млн, га. З них сплачується податок на землю, який встановлений переважно на мінімальному рівні у 0.3% НГО або 70 грн/ 1 га/ рік для ріллі.

За оцінками Олега Гетмана, фахівця Економічної експертної платформи, втрати від тіньової оренди с/г землі складають від 8 до 27 млрд гривень на рік.

NB: Згідно даних ДФС середнє податкове навантаження на 1 гектар землі, з якого сплачуються податки (всі або частково) складає 2200 гривень на рік. Ця сума складається із ПДФО, ВЗ, ПнП тощо. Частка тінового використання с/г земель близько 10 млн га. Відповідно втрати від тіньової оренди землі та с/г продукції складають від 8 до 27 млрд грн на рік.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram