Патогени ґрунту є групою патогенних агентів, які виробляють споровидні форми, тому, якщо якщо вони з’являються на полі, то можуть залишатися там до 15 років. Між тим, наявна пропозиція ЗЗР для боротьби з цими захворюваннями дуже бідна.

NB: Шкідливість грунтових патогенів дуже висока: американські дослідження показують, що вирощування малини в ґрунті, інфікованому грибами Phytophthora, спричинило формування на 44% менше пагонів, а врожайність була нижче на 58%. Посадка нових рослин на місці загиблих призвела до їх повторного зараження буквально протягом декількох тижнів. Для цього існує високий ризик швидкого поширення хвороби на посадках ягід технікою чи навіть дощовою водою.

— Найчастіше ми маємо справу з грибами з видів Phytophtora, але також з Verticilium dajiliae, Rhizoctonia. Проблема також стосується Botrytis cinerea, чиї спори заражають пагони, а склероції, що утворюються біля основи пагонів, можуть виживати в ґрунті протягом декількох років. Види з роду Fusarium і Pythium також є проблемою, — зазначає польський професор Лешек Скєрнєвацак, передає портал SadyOgrody.pl.

Збудник Phytophtora має 18 видів, які поширюються у різних регіонах світу. Інфекція проявляється хворобливими плямами і гниттям основи пагонів, ураження піднімається вгору. Молоді пагони і рослини, висаджені в ґрунт, найбільш піддаються ураженням. На ягідних плантаціях можна спостерігати симптоми при ходьбі між рядами, зокрема найперше пагони з висушуванням листя. На такі рослини треба звертати особливу увагу.  До речі, розвитку хвороби сприяють ущільнені ґрунти, які тримають воду довше. Розмноження і інфекції сприяють також періодичні затоплення, а також розміщення рослин крапельного зрошення поблизу кореневої шийки рослини.

Подібні симптоми можуть бути викликані вертицильозне в’янення. Його можна відрізнити від фітофтори, ретельно спостерігаючи пагони. У випадку грибкових інфекцій Verticilium гниття простягається від основи відростка до верхівки, а після розрізання спостерігається буріння в місцях провідних пучків. Деякі джерела свідчать про те, що деякі сорти малини, інфікованих вертицильозом, мають синюватий відтінок пагонів хоча практиками це не доведено.

Наступними збудниками, що викликають загибель рослин, є гриби видів Fusarium. Тут симптоми також нагадують фітофтору. Фузаріоз можна розрізнити після підкопування рослини видно біле покриття біля основи пагона. Основною проблемою у випадку фузаріозу є поширення спор, які можуть виживати в ґрунті до 15 років. Тому після їх появи може допомогти тільки фумігація ґрунту, жодні «звичайні» фунгіциди не можуть їх знищити.

Фумігація грунту є дуже дієвим способом контролю грунтових патогенів, проте її вартість дуже висока. Серйозною проблемою фумігації є регенерація (відродження) збудника в фумігованому грунті та швидке нарощування популяцій його патогенів. Деякі фахівці, для контролю захворювання радять використовувати сівозміну (раз в 3 – 4 роки) застосовуючи стійкі (не сприйнятливі) до захворювання культури, проте цей захід не завжди призводить до бажаного результату.

Для створення нових насаджень необхідно використовувати виключно безвірусний високо оздоровлений посадковий матеріал.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram