Весняне підживлення рослин в умовах війни та інфляції: поради експертки

Редакція GrowHow.in.ua  2023-01-19
У тих умовах, у яких доводиться сьогодні працювати українським аграріям, підхід до весняного підживлення озимих культур має бути добре продуманий. Правильне планування підживлення дасть змогу зекономити на вартості добрив і дати рослинам недоотримані з осені поживні речовин. Про це йдеться у матеріалі До чого готуватися аграріям навесні?

Агроекспертка Галина Дзяб’як виділила ссновні складові планування підживлення. Перш за все, вона радить підживлення по мерзло-талому ґрунті проводити тільки для посівів, на яких не відбулося кущення. І завершити його за 7-10 днів до початку руху зародка колоса вгору.

— Норму внесення азотних добрив встановлюємо залежно від фази розвитку рослин. На посівах у фазах розвитку 1-3 листочки — початок кущення — вища норма, для добре розвинутих — нижча, — зазначила Галина Дзяб’як.

За умов ранньої весни експертка рекомендує застосовувати азотні добрива в амідній формі (NH2) (карбамід, КАС), щоб вони засвоювалися рослинами впродовж довшого періоду. Якщо ж не було можливості ввійти в поле, не проводили підживлення по мерзло-талому ґрунті або пізня весна, то краще застосувати добрива в легкодоступних формах: амонійній (NH4) і нітратній (NO3) (аміачна селітра, сульфат амонію, КАС).

— Варто застосовувати азотні добрива, які містять сірку (сульфат амонію, сульфамо). Спільно азот і сірка є життєво важливими будівельними елементами для білка, — додала фахівчиня.

В умовах значного подорожчання добрив Галина Дзяб’як рекомендує звернути увагу на КАС, втрати азоту з якого до 10% менші, ніж із гранульованих добрив. Вартість діючої речовини азоту в КАС, особливо зважаючи на ефективність його засвоєння, є найнижчою серед усіх видів азотних добрив у розрахунку на гектар.

Експертка також зазначила, що навесні потрібно бути готовим до того, що зростання ярого клину призведе до навантаження на сільськогосподарську техніку. Вона радить заздалегідь подбати про наявність техніки та її готовність до роботи.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram