Важливий крок до створення посухостійкої пшениці: науковці знайшли групу генів, яка впливає на довжину кореня рослини

Фотографія коренів, які містять різні дози сімейства генів, що впливає на архітектуру коренів, дозволяючи рослинам пшениці відрощувати довші корені та вбирати більше води. Автор: Gilad Gabay / UC Davis
Редакція GrowHow.in.ua   2023-02-24
Вирощування пшениці в умовах посухи може бути легшим у майбутньому завдяки новому генетичному дослідженню Каліфорнійського університету.

Міжнародна група вчених виявила, що правильна кількість копій певної групи генів може стимулювати ріст довших коренів. Відповідно до статті, опублікованої в журналі Nature Communications, рослини з довшим корінням мають більше біомаси та дають більший урожай зерна.

— Коріння поглинає воду та поживні речовини для підтримки росту рослин. Це відкриття є корисним інструментом для розробки кореневих систем для підвищення врожайності пшениці в умовах посухи, — зазначив один з дослідників, співробітник Департаменту рослинництва Каліфорнійського університету Гілад Габай.

Науковці наголосили, що в умовах глобального потепління, ключовими для вирощування достатньої кількості їжі є рослини, які можуть адаптуватися до умов низького рівня води, даючи при цьому підвищену врожайність.

— Досі мало що було відомо про гени, які впливають на структуру коренів пшениці. Відкриття сімейства генів, відомого як OPRIII, і того, що різні копії цих генів впливають на довжину кореня, є значним проривом, — сказав керівник проєкту Хорхе Дубковскі. — Дуплікація генів OPRIII призводить до збільшення виробництва рослинного гормону під назвою жасмонова кислота. Вона, серед інших процесів, спричиняє прискорене виробництво бічних коренів.

Вчені вважають, що при правильних комбінації і дозуванню генів OPRIII можна створити кореневу систему, адаптовану до посухи, до нормальних умов і різних можливих погодних сценаріїв.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram