У сільському господарстві України спостерігається закономірність часткової або повної втрати врожаю зернових раз на 4-5 років, а також катастрофічні втрати, які можуть призвести до повної втрати врожаю — раз на 20-30 років. Як варіант-запобіжник українським фермерам потрібно дбати про систему агрострахування, щоб мати можливість заздалегідь протидіяти ризикам, пов’язаними з природними чинниками і запобігати масштабним збиткам у виробництві, та сприяти стабільному розвитку галузі.
NB: Зокрема, в Україні діє започаткована проектом IFC в Україні система індексного страхування, яка працює в країні з 2016 року та на сьогодні охоплює вже дев’ять областей України: Кіровоградську, Дніпропетровську, Харківську, Донецьку, Луганську, Запорізьку, Одеську, Херсонську та Миколаївську та покриває ризики щодо семи сільськогосподарських культур. Партнерська програма продемонструвала, що індексне страхування має великий потенціал в Україні.
Індексне страхування допомагає сільгоспвиробникам запобігати фінансовим втратам, пов’язаним із наслідками впливу екстремальних погодних умов (посухи, засухи, заморозків, нестачу або надлишок опадів). Від традиційного воно відрізняється тим, що гарантією виплати відшкодування є відповідний погодний параметр до заданого індексу.
NB: Наприклад, температурний мінімум для кукурудзи становить 8°С, що зафіксовано в страховому договорі. При індексному страхуванні кукурудзи від критично низьких температурних показниках, при зниженні температури нижче 8°С, агровиробник автоматично отримає страхове відшкодування. При цьому при індексному страхуванні формується спрощений підхід до оцінки збитків та оформлення виплати відшкодування. Процедура передстрахового огляду посівів та огляд поля при врегулюванні збитків не відбувається.
Водночас трапляється і так званий «ризик Базису», коли аграрій має фактичну втрату врожаю, але при цьому тригерний рівень індексу не досягнуто. Або відбувається зворотня ситуація, коли фермер отримав гарний врожай, але погодні показники демонструють рівень, нижчий за тригер. В такому разі страхова компанія повинна сплатити відшкодування при відсутності фактичної втрати врожаю.
Водночас індексне страхування вимагає масиву погодних даних за 10-20-30 років, що іноді є проблемою всіх країн, що розвиваються. Однак в Україні є дані достатньо високого рівня як по врожаю, так і по погоді. Зокрема питання новітніх технологій в агровиробництві вирішується через використання спеціальних математичних моделей, які базуючись на врожайності останніх років коригують врожайність 30-ти річної давності так, ніби раніше використовувались технології сьогодення.
Фахівці заявляють, що розробка новітніх індексних пропозицій допоможе зменшити сільськогосподарські ризики для фермерів, і збільшити доступ до фінансів агровиробникам України.