На українському агроринку склалася ситуація, що ціна добрив приблизно на 40% вища, ніж у сусідніх державах. Ідеться не лише про Росію, а й Білорусь, Польщу, країни Балтії, які часто є конкурентами України на світовому ринку. Заблокувавши імпорт добрив із Росії, український уряд не запропонував альтернативних варіантів його надходження хімікатів з інших джерел. Про це повідомляє “Урядовий кур’єр“.Як зауважив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов, уже зараз багато сільгоспвиробників північних регіонів планують відмовитися від вирощування озимої пшениці, адже рентабельність цієї культури з урахуванням ціни добрив нульова, а з огляду на погодні ризики з перезимівлею можна зазнати збитків. Однак якщо на півночі пшеницю можна замінити іншими культурами, то на півдні альтернативи нема.

Частковим виходом із ситуації може стати зниження ПДВ на життєво необхідні види аграрної продукції, зокрема сировину для виробництва добрив. Серед таких може бути  газ власного видобутку, чи газ із вугілля, який свого часу в Україні використовували для виробництва добрив.

Врешті в ціні на газ українські виробники також програють у порівнянні із сусідами. Якщо у Польщі газ (за даними 2017 року) коштував 178 євро за тисячу кубометрів, у Туреччині — 153 євро, в Румунії — 180, у Болгарії — 168, то у нас — 365 євро.

Нині потреба аграріїв у добривах, за даними Мінагрополітики, становить 200 тисяч тонн, 180 тисяч уже лежать на складах вітчизняних хімічних підприємств. Але їх не купують через високу ціну. Антидемпінгові заходи, вжиті урядом, сприяли хіба що перерозподілу імпорту всередині України. Але ціна від того не зменшилась, а вітчизняні виробники нічого не виграли. Виходів із такої ситуації, на думку хіміків, два: або вони отримають газ за конкурентними цінами, або держава має запропонувати механізми компенсації.При цьому аналітики зазначають, що проблема має тенденцію до накопичення: аграрій вносить менше добрив, отримує менший урожай і менший дохід, а отже, може купити на наступний сезон ще менше добрив. Відповідно менше і доходів до бюджету.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram