В Україні активізувався один з найнебезпечніших шкідників кукурудзи — що робити для захисту культури

Стебловий кукурудзяний метелик, фото — Держпродспоживслужба
Фахівці Держпродспоживслужби відмітили збільшення активності одного з найнебезпечніших шкодочинних організмів на посівах кукурудзи — стеблового або курудзяного метелика (Ostrinia nubilalis Hb.). Про це повідомила пресслужба відомства.

Перш за все його поширенню сприяє велика кормова база, адже в Україні посіви кукурудзи становлять понад 5 млн га. Шкідник щорічно завдає відчутної шкоди господарствам у всіх зонах вирощування: значно знижується кількість та якість вирощеної продукції.

За підрахунками фахівців, недобори врожаю кукурудзи від шкодочинності стеблового метелика в середньому сягають 12–15%. У роки масового його розмноження — 25–50%. Наразі у Лісостепу та Поліссі проходить яйцекладка шкідника, в Степу — відродження та живлення гусениць.

NB: Стебловий кукурудзяний метелик має розмах крил 26–32 мм та добре виражений статевий диморфізм. Гусениця — жовто-сіра, інколи з червонуватим відтінком, з бурою головою і темною смужкою на спині, завдовжки до 25 мм. Лялечка — світло-коричнева або буро-жовта з витягнутим кінцем, розміром близько 20 мм.

У Держпродспоживслужбі розповіли, що літ метеликів від 50% до 75% популяції відбувається впродовж 3-х тижнів. Для появи перших кладок яєць необхідна сума ефективних температур 375°С, для масової яйцекладки — 430° С. В цей час самки відкладають яйця, розміщуючи їх з нижнього боку листків кукурудзи та інших кормових рослин.

Далі, залежно від температури повітря, через 3-14 днів з яєць виходять гусениці, які швидко вгризаються в пазуху верхніх листків, під обгортки качанів кукурудзи та ін. У перші години після відродження гусениці живуть відкрито на поверхні рослини. З третього віку гусениці вгризаються всередину стебел, ніжок качанів та волотей, всередину качанів, де виїдають серед рядів зерен довгі звивисті ходи й камери.

Після того, як шкідник потрапив в рослину, контролювати його стає практично неможливо. Заселення кукурудзи фітофагом сприяє появі на її рослинах фітопатогенів. Зокреа, у місці пошкоджень часто розвивається фузаріоз, пухирчаста сажка та цвіль качана. Уражене хворобами зерно стає некондиційним, оскільки в ньому накопичуються мікотоксини.

NB: У зонах Полісся та Лісостепу стебловий метелик розвивається в одному поколінні, а в умовах Степу можлива друга генерація.

Для збереження урожаю кукурудзи фахівці рекомендують постіно моніторити посіви кукурудзи. У разі виявлення стеблового метелика радять застосувати біологічний або хімічний захист.

У першому випадку потрібно знати, що на кукурудзяному метелику паразитує понад 20 видів перетинчасто- та двокрилих комах. Серед них найбільше значення мають яйцеїд Trichogramma evanescens Westw та Trichogramma pintoi Voegele. Трихограму розселяють в стадії імаго і у вигляді паразитованих яєць лабораторного живителя за 12–24 год. до виплодження дорослих комах. Перший випуск проводять на початку відкладання яєць шкідниками, другий — у період масової яйцекладки. При розтягнутому льоті імаго проводять додаткові випуски ентомофага через 5-7 днів після другого випуска.

Подальше накопичення і контроль за шкідником здійснюють через відновлення розселеної трихограми в агроценозах. Випускають по 50-100 тис. самок трихограми на 1 га на початку відкладання яєць шкідника та в період масового відкладання яєць. Оскільки період відкладання яєць самками кукурудзяного (стеблового) метелика триває 12-24 доби, то яйцеїда варто випускати з інтервалом 5-6 днів (не менше 3-х разів), так як його життєздатність триває 4-5 діб. Ураженість яєць трихограмою сягає 60-75%, залежно від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів, методики та технології застосування на конкретному полі.

Щодо хімічного захисту, то занадто рання обробка інсектицидами неефективна. Вона має сенс при виявленні гусениць шкідника за чисельності 1-2 екз./рослину або 6-8% заселених рослин у фазах “6-8 листків — викидання волоті”. Тоді необхідно обприскувати посіви інсектицидами з відповідними нормами внесення.

NB: Ефект від використання інсектицидів найвищий тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток.

Обприскування краще здійснювати у вечірні години, коли рослини кукурудзи гнучкіші. Також, підбираючи препарат, потрібно звернути увагу на тривалість захисної дії, персистентність та безпеку для корисної ентомофауни.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram