В Україні за експертними даними близько 25-30% насіння не відповідає належній якості. Це або контрафакт (продукція, яка реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності), або фальсифікат (продукція, яка виготовлена з порушенням технології, чи копіюванням форми, упаковки, а так само неправомірним відтворенням товару іншої особи).

Український «сірий» ринок — такого немає у жодній країні Європи

Підробляють все: насіння, пакувальні мішки, голограми, добрива, сертифікати… Уявіть собі, з якою кількістю підробок ми стикаємось повсякденно, якщо 2,5 % від загального обігу усіх товарів у світі — це контрафакт. За офіційними даними, це приблизно 461 мільярдів доларів. Саме тому «чорні» ділки, в гонитві за легким збагаченням, не гребують нічим і підробляють все, що користується попитом. Під особливо нищівний удар потрапляють відомі марки та компанії, які добре знані на ринку. Зауважимо, що «сірий» ринок України б’є європейські рекорди. Численні компанії-оригінатори зауважують, що такої кількісті підробок як в Україні не має ні в одній іншій країні Європи. І це є першочерговим бар’єром для виведення українського селекційного насіння на експорт.

— Приміром, така країна як Угорщина експортує 300 тисяч тонн селекційного насіння, а велика держава Україна тільки одну тисячу тонн, — розповів директор департаменту аграрної політики та сільського господарства Міністерства аграрної політики і продовольства України Володимир Топчій.

Тобто замість того, щоб нарощувати свій насіннєвий потенціал ми втрачаємо колосальні можливості, шалені кошти та імідж. Та що вже говорити, якщо ми у 30 разів більше ввозимо, ніж вивозимо?!

— У нас є невідворотність покупок із-за кордону. Ми купуємо за валюту засоби захисту рослин, паливно-мастильні матеріали. Є багато позицій, коли немає вибору і немає можливості купувати українське, — зазначає Володимир Топчій.

Проблеми на українському ринку насіння змусили громадськість, виробників та владні інститути об’єднати свої зусилля, сформувати масові платформи, аби лобіювати необхідні для усього аграрного ринку ініціативи.

— Сьогодні найбільші асоціації України вже утворили Український аграрний форум, навколо якого буде формуватися основна громадська думка. Потрібно напрацювати і зробити незалежну сітку лабораторій для забезпечення сертифікації насіння. Забезпечити функціонування усіх учасників ринку на рівних умовах. Крім того, потрібно аби усі засіяні поля були у єдиному реєстрі. Так, за допомогою електронних даних ми зможемо відслідковувати площі, що саме на них засіяно, походження культур. Держава ж має виконувати роль інспекції, але не втручатись у сам процес, — сказав голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Генадій Новіков.

NB: Найчастіше підробляють насіння соняшнику, кукурудзи, сої та ріпаку.

Контрафактне насіння не тільки знищує родючість ґрунту, соціальний захист сільського населення, зменшує врожайність (втрати можуть становити 1-1,5 тонни з га), та ще й загрожує глобальній економічній безпеці держави.

— Це трагедія для нашої держави. Контрафакт повністю знищую ринок насіння. Насіннєва компанія проходить дуже складний і довгий шлях. Ми вивчаємо попит, кліматичні умови, адаптуємо культуру до українського ринку. Проходимо усі державні контролі. Випробовуємо. Проходимо сертифікацію (першу у Європі, другу — підтверджуємо в Україні). Вкладаємо кошти в селекцію, приміром, наша компанія вкладає 14% від товарообігу. Проводимо досліди, будуємо технології, даємо рекомендації, аби фермери отримали максимальний врожай. І що ми потім бачимо? Фермери купують фальсифікат, — говорить комерційний директор компанії «RAGT Semences» Іван Терещенко. — У нас навіть був випадок, ми виявили підробку — привезли мішок у Францію. То французи були в шоці —насіння було упаковано і пофарбовано так, що відрізнити його було практично неможливо.

Інформований — значить озброєний

Вберегтись від такого масового засилля підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре поінформованим. Компанії-оригінатори ж, прагнучи вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок.

Прикладом такої боротьби можна назвати досвід компанії DuPont Pioneer (частина Corteva Agriscience™, Сільськогосподарський підрозділ DowDuPont™).

 

Наталя Літостанська, співголова Комітету з питань насінництва Американської Торговельної Палати в Україні, Керівник проектів, DuPont Pioneer Україна

DuPont Pioneer була першою на ринку України, яка впровадила захисну голограму на пакуванні. Це голограма DuPont Izon®. З 2010 року ми постійно працюємо над вдосконаленням своєї системи захисту та впровадили вже третє покоління голограми, оскільки фальсифікатори постійно слідкують за нашими оновленнями. І саме з 2010 року ми спостерігаємо зменшення кількості підробок насіння торгівельної марки Pioneer. Дійсно, продукцію нашої компанії підробляти стало дорожче і складніше, — ділиться співголова Комітету з питань насінництва Американської Торговельної Палати в Україні, Керівник проектів, DuPont Pioneer Україна Наталя Літостанська.

Коли ви купуєте насіння компанії DuPont Pioneer, зверніть увагу на мішок. Він має містити такі ступені захисту:

  • Тривимірне зображення — голограма Izon® (зі зразком можна ознайомитись на сайті. Будь-які відхилення можуть свідчити про підробку).
  • QR-код, який дозволить вам через мобільний додаток провести легку перевірку.
  • Індивідуальний номер (наголосимо, кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись). Таким чином, компанія відслідковує насіння та може встановити підробку. Також за допомогою он-лайн сервісу http://ok-pioneer.com/ ви можете перевірити чи дійсний вказаний номер. Проходячи перевірку, сервісна програма у разі виявлення підробки одразу вам покаже помилку чи заблокує можливість подальшої перевірки. Траплялись випадки, коли фальсифікатори копіювали номери попередніх років і вказували їх на мішках-підробках.
  • Голограма розташована на місці, де зшивається мішок і у разі відкриття вона саморуйнується. Компанія запровадила такий варіант, аби унеможливити відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки.
  • Термічне зшивання мішків. Прагнучи постійно покращувати якість продукції та послуг, компанія DuPont Pioneer розпочала впроваджувати в Україні нову технологію пакування мішків, починаючи з посівної кампанії озимого ріпаку 2017 року. Така система не може бути повторно використана, що забезпечує надійну цілісність вмісту мішка під час зберігання і транспортування та унеможливлює фальсифікацію після закриття паковання.

— У разі, коли ви виявили підробку, зверніться до компанії. Ми маємо моніторингову групу та службу безпеки, які одразу ж реагують на такий сингал. Зазначу, ми не є толерантними до жодного випадку контрафакту. Адже компанії-оригінатори вкладають надзвичайно великі кошти, аби отримати високоефективний продукт, який би відповідав новітнім викликам, стресовим погодним умовам і надавав би виробнику можливість отримати якісний і високий урожай, — підкреслює Наталя Літостанська.

На що у першу чергу варто звернути увагу?

Якщо ж у вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, — зверніть увагу на такі показники:

  • Виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який складає Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр є на сайті.
  • Кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії). Досить часто представники компаній-оригінаторів та їхні менеджери можуть знати недобросовісних продавців чи підробників (існують так звані «чорні» списки).
  • Вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння.
  • Купуйте тільки за безготівковий розрахунок. Зберігаючи усі чеки та квитанції. У такому разі ви зможете мати беззаперечні докази.
  • Перевірте усі пакувальні мішки та насіння у них. Як правило, підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть або бути однаковими, або не відповідати сорту тощо.
  • Занижена ціна є завжди підозрою. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим! Оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні суми.
  • Перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто ви зможете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження і т.д.

За усіх ризиків і негативних наслідків досить багато аграріїв все ж таки свідомо (!) купують підробку.

25-27% виробників свідомо купують фальсифікат

Саме такі цифри показують результати останнього дослідження (лютий 2018 року), яке проводила ІА «АПК-ІНФОРМ». Опитування проводилось серед 150 виробників кукурудзи і 150 виробників соняшнику.

Підкреслимо, 33% виробників стикались з фальсифікатом і розглядали варіант покупки, але в кінцевому варіанті — не купували.

Тобто, можна говорити, що близько 50% аграріїв через бажання зекономити, за деякими даними від 1 000 до 5 000 доларів, розглядають фальсифікат як «хороший» варіант для посіву, а деякі, купуючи «кота в мішку», стикаються з купую проблем. Приміром:

Проблеми, з якими стикнулись аграрії (25%), купуючи контрафактне насіння кукурудзи:

  • Погані сходи.
  • Низька врожайність.
  • Низька якість врожаю.
  • Низька якість посівного матеріалу.
  • Різнобій сорту.

Проблеми, з якими стикнулись аграрії (27%), купуючи контрафактне насіння соняшнику:

  • Низька врожайність.
  • Погані сходи.
  • Низька якість врожаю.
  • Хвороби.
  • Різнобій сорту.

Трійка областей-лідерів, які найчастіше стикались з фальсифікованим насінням:

  • Київська.
  • Кіровоградська.
  • Херсонська.

Способи боротьби та правова підтримка

— Якщо ви виявили контрафакт, першочергово, маєте повідомити компанію правовласника (оригінатора), а також її представника та території України. Наступний крок — спробувати здійснити досудове врегулювання суперечки. Як показує досвід, це оптимальний варіант для того, аби справа не затягнулась на роки. Потім врегулювати митні процедури, якщо товар заблоковано. А вже потім звертатись у поліцію та інші правоохоронні органи, — говорить партнер патентно-правової компанії «Пахаренко і партнери», адвокат, патентний повірений України, директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та пірацтвом Олександр Пахаренко.

NB: Офіційна статистика: у 2015 році зареєстровано 6 фактів фальсифікату, у 2016 та 2017 роках по 1 факту. У таких областях: Чернігівська, Вінницька, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Миколаївська.

Підкреслимо, в Україні немає жорсткого покарання за контрафакт. Стаття Кримінального кодексу, яка передбачала за подібне діяння тюремне ув’язнення вилучена. А максимальний штраф може не перевищувати 17 тисяч гривень. Саме тому такий бізнес надзвичайно вигідний, прибутковий і процвітає в Україні.

NB: Не економте на якості насіння, за обмежених фінансових ресурсів — скористайтесь програмами лояльності компаній-виробників та їхніх дистриб’юторів.

Якщо ви виявили підробку насіння, чи у вас виникли сумніви, звертайтесь до компанії-оригінатора та до Проекту Насіннєвої асоціації України по боротьбі з контрафактом — «Ні — підробкам».

Ірина Прохорчук