Український агросектор потребує близько $9 млрд зовнішнього фінансування

Експерти Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) оцінили, що с/г виробникам України необхідно близько $9 млрд додаткового фінансування у наступні 12 місяців. Таку потребу формують неможливість реалізувати продукцію на експорт та необхідність підготовки до посіву культур під урожай наступного року.

За словами генерального директора УКАБ Романа Сластьона, станом на початок липня на контрольованій території України досі знаходиться близько 20 млн т зерна та насіння олійних культур минулорічного врожаю, які підлягають експорту. Тобто  близько 20% минулорічного врожаю досі нереалізовано. Крім того, новий урожай зернових та олійних культур оцінюється на рівні 65-70 млн т. До експорту з них передбачено 45-50 млн т (враховуючи продукцію переробки).

— Таким чином, загальний обсяг до експорту цьогорічного урожаю разом з залишками минулого року складе 65-70 млн т. При нинішніх темпах експорту в 2 млн т на місяць Україна буде експортувати наявний обсяг зерна та насіння олійних культур наступні  32-35 місяців, — пояснив Роман Сластьон.

Фактично, з цьогорічного урожаю впродовж маркетингового року буде реалізовано лише 30-35%. Водночас внутрішні ціни на зернові та олійні культури знизилися на 40-50% порівняно до довоєнного рівня. Тобто, у вартісному вираженні надходження від реалізації цьогорічного врожаю за 2022/23 маркетинговий рік складе близько 20-25% від минулорічних.

Експерт вважає, що без зовнішнього фінансування (банківських кредитів чи інших фінансових інструментів) аграрії не матимуть коштів для збору цьогорічного врожаю, виплати орендної плати власникам земельних паїв та посіву культур під урожай наступного року.

УКАБ закликав уряд  звернутися до зовнішніх партнерів щодо залучення необхідного фінансування та уникнення поглиблення глобальної продовольчої кризи.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram