Україна цього року зібрала 1500 т маку, тоді як у 2018 році — 3000 т.

Ще раніше ця цифра сягала 20 тис. Т, розповів в коментарі AgroPortal.ua генеральний директор Науково-дослідного виробничого аграрного підприємства «Мак України» Юрій Грей.

За його словами, зменшення посівних площ під маком — результат неврегульованого законодавства. Тому сьогодні замість 50-60 господарств його вирощують тільки чотири. Вимога до сільгоспвиробників встановлювати державну охорону тягне за собою збільшення собівартості маку. Таку постанову Кабінету міністрів пролобіювало Міністерство внутрішніх справ. Для одного господарства охорона обходиться в 5-10 млн грн, — говорить він.

Коли у 2016 році охорона була приватною, собівартість маку впала на 30%. Зараз український мак дорожче іноземного. За кордоном такої практики немає, додає виробник.

На його думку, повноваження з видачі дозволів на посів маку потрібно передати від Нацполіції в орган ліцензування, комісія від якого буде перевіряти відповідність декларацій, які заявляє сільгоспвиробник. Для цього потрібно повернути в дію постанова Кабінету міністрів України №282 від 6 квітня 2016 року в частині охорони посівів маку і відрегулювати постанову КМ про охорону об’єктів.

Зараз при подачі документів на посів маку Нацполіція не видає дозвіл на посів без договору з державною службою охорони МВС. Потрібно, щоб його і ліцензію видавав один і той же контрольний орган.

— Моє підприємство на ринку з 2002 року. Раніше експортували мак в Туреччину, Австрію, Німеччину, Білорусь. Зараз цього немає, — зазначив гендиректор «Мак України».

Також він додав, що існують проблеми з якістю маку, тому виробники хлібобулочної продукції в даний час почали віддавати перевагу інших наповнювачів.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram