Кукурудза в багатьох країнах є пріоритетною культурою, але вона займає поле, як правило, протягом п’яти-шести місяців, залишаючи землю під паром на зиму. Це не є ні екологічно корисним, ні вигідним. Але є рішення, яке добре підходить для поліпшення родючості ґрунту і може поповнити запаси фуражу.

Фермер з Великобританії розповів про вигідні посіву жита на своєму прикладі.
— Оскільки ціни на землю в нашій місцевості катастрофічно високі, залишати землю під паром протягом шести місяців в році, занадто велика розкіш, — говорить Ендрю Мур, який прагне оптимізувати кормову базу для свого cтада худоби в 120 корів.

Одного разу йому запропонували ввести в сівозміну після кукурудзи жито. Муру це здалося гарною ідеєю, тим більше інші виробники кукурудзи теж зібралися поставити подібний експеримент і посіяти після кукурудзи жито або райграс.

— Це означало, що ми повинні приступити до посіву нового врожаю відразу після збирання кукурудзи, щоб забезпечити хороші темпи проростання. Те, що ми вирощували ранньостиглі сорти кукурудзи теж допомогло посіяти нову культуру раніше, — каже британський фермер.

На фермі Мура кукурудза була зібрана 20 жовтня і, відповідно до жорсткого графіку, земля була зорана, провели боронування і засіяли житом з розрахунку 185 кг/га протягом трьох днів. Сходи були відмінні, а рання весна сприяла подальшій вегетації, чому допомогло внесення азотних добрив з розрахунку 125 кг/га на початку березня. Роб зібрав жито в травні.

— Ми могли підрахувати і зробити висновки, що прибутковість була хорошою, завдяки чому ми збільшили наші запаси кормів. Додатковою перевагою, крім кормів, стало те, що жито скоротило вилуговування поживних речовин в ґрунті і ерозію, — каже фермер.

Мур продає на ринок бичків вагою до 420 кг і телиць з вагою до 380 кг. У вирощуванні худоби він покладається на корм власного виробництва: кукурудзу, трав’яний силос і тепер додав в раціон ВРХ житній силос.

Збирання врожаю принесла 40 т/га свіжої сировини і ферментація була хорошою. Вміст сирого протеїну становив 92 г/кг.

Також культура ідеально підходить для раннього випасу навесні, що скорочує витрати на корм худобі.

— Переваги та перспективи такої сівозміни — очевидні, — додає він. — Це має реальний фінансовий сенс. Щорічно в Великобританії вирощується 170 000 га кукурудзи, і тому займати порожнє поле після збирання під жито, значить, отримати додатковий прибуток.


До речі, що в інших країнах, зокрема в Данії, законодавство передбачає, що виробники повинні мати «зелені поля» з посівом сільськогосподарських культур до весняного врожаю, щоб уникнути вилуговування поживних речовин і підтримувати структуру ґрунту.

— Вирощування жита не можна назвати ризикованим заняттям. Жито відмінно росте на різних ґрунтах, стійке до шкідників і хвороб, особливо якщо брати сучасні сорти, — зазначив Мур. З огляду на успіху фермер збирається ставити жито в ротацію на постійній основі.

Іншим варіантом для виробників, які розглядають ґрунтопокривні культури, є суміш кормового жита і вики.

За матеріалами AgroXXI.ru

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram