З 1 січня 2022 року в ЄС вступив у дію новий Регламент Європарламенту і Ради ЄС № 2018/848 про органічне виробництво й маркування органічних продуктів. Він вносить ряд змін як для європейських виробників органічної продукції, так і для її експортерів до ЄС. Про це повідомив organicinfo.

За новим документом, сфера дії органічного законодавства ЄС, як і раніше, поширюється на три категорії:

  • живі або неперероблені сільськогосподарські продукти, в тому числі насіння та інший репродуктивний матеріал рослин;
  • перероблені сільськогосподарські продукти для використання в якості харчових продуктів;
  • корми.

В окремому додатку до нового Регламенту містяться категорії інших продуктів, що відтепер можуть бути також сертифіковані за органічним законодавством. Це ті продукти, які тісно пов’язані з сільським господарством. Наприклад, дріжджі, мате, виноградне листя, пагони хмелю, кокони шовкопряда, ефірні олії, бавовна, вовна та інші.

NB: Вперше до переліку внесли також морську сіль та інші солі, що використовуються у харчових продуктах і кормах.

На Українських експортерів новий Регламент також вплине. Відповідно до нього, паралельно існуватимуть дві системи, за якими можна здійснювати експорт органічної продукції до ЄС:

  • Торговельні угоди з третіми країнами. Їх мають переглянути впродовж наступних 5 років.
  • Рівнозначність стандартам ЄС. Тобто від українськх виробників-експортерів вимагатимуть повної відповідності стандартам ЄС. Зазначимо, що раніше експортери органічної продукції лише проходили сертифікацію щодо евівалентності стандартам ЄС.

У наступні три перехідні роки органи сертифікації, що здійснювали діяльність у третіх країнах, повинні пройти акредитацію за новим законодавством ЄС. Це стосується і тих органів, які зараз працюють в Україні.

NB: Основна мета переходу на рівнозначність посилення контролю та відповідальності у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Новим Регламентом ЄС також посилює контроль за обігом органічної продукції. Значна відповідальність покладається на самого оператора від ідентифікації продукції, яка не відповідає стандартам, до всебічної співпраці з органом сертифікації. Останній, в свою чергу, повинен повідомити компетентний орган про початок розслідування та проінформувати про його результати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram