Держпродспоживслужба опублікувала новий звіт із проведеного спеціалістами служби фітосанітарного моніторингу. Згідно зі звітом, у Степу, південному та центральному Лісостепу клоп шкідлива черепашка за чисельності 0,2-2, осередково 3 екз. на кв.м (Запорізька обл.) заселив 20-70% площ озимих, 2-10% площ ярих зернових культур, де пошкодив 1-5, макс. 10% рослин озимої пшениці.

Спеціалісти зазначають, що продовжується відкладання яєць клопами (0,1-1 екз. на кв.м), крім того, в південних областях Степу відмічено відродження личинок фітофага. У Поліссі та північних областях Лісостепу посіви заселяють переважно австрійський, маврський, гостроголовий, інші види клопів.

— Захист посівів пшениці від личинок клопа шкідливої черепашки
доцільний за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2-х і
більше їх на кв.м дозволеними до використання пестицидами, які будуть
ефективними проти супутніх шкідників, — зазначається у звіті.

Повсюди розвиваються злакові попелиці, мухи, цикадки, хлібні п’явиці, які в допороговій чисельності заселили та пошкодили від 2 до 15% рослин озимих та ярих культур. В Степу відмічається масовий розвиток пшеничного трипса, яким на 60-100% обстежених площ заселено 5-12, макс. 35 (Миколаївська обл.), осередково до 50% рослин (Запорізька обл.) озимих пшениці і ячменю, за чисельності 2-8 екз. на рослину.

В південних областях на посівах озимої пшениці відмічається шкодочинність злакової листовійки. Шкідник зосереджений переважно у крайових смугах посівів, де за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м у Запорізькій, Херсонській та 15-40 екз. на кв.м Миколаївській областях пошкодили від 3 до 6% рослин.

— Надалі підвищення температурного режиму сприятиме більш активному розвитку, розселенню й шкідливості вищезазначених шкідників, — наголошують спеціалісти.

У західних, подекуди південних та центральних областях за випадання опадів, утворення густих туманів та рясних рос у посівах озимих і ярих зернових культур відмічено наростання розвитку борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, гельмінтоспоріозу, сітчастої, смугастої та темно-бурої плямистостей, якими охоплено 2-22, макс. 30-40% рослин (Запорізька, Миколаївська обл.) на 14-75% обстежених площ. Осередково у загущених посівах (175 га) Київської області борошнистою росою охоплено до 60% рослин озимої пшениці в слабкому ступені. У Чернігівській області в посівах вівса червонобурою плямистістю уражено до 3% рослин. У Запорізькій, Кіровоградській, Херсонській та Черкаській областях піренофорозом та ринхоспоріозом охоплено 2-6, макс. 15% рослини озимих культур. Кореневими гнилями уражено 2-11% рослин озимих та 1-3% ярих культур. В Кіровоградській області на 5% рослин
відмічено розвиток жовтої іржі.

Для оздоровлення рослин озимої пшениці в кінці фази виходу в трубку (поява
прапорцевого листка) початок формування зернівки повсюди проти вищевказаних
хвороб посіви обприскують дозволеними до використання фунгіцидами.
Високопродуктивні посіви доцільно оздоровлювати за наявності хвороб (1% інтенсивності ураження рослин плямистостями, 3-5% септоріозу листя та
піренофорозу) та сприятливих для розвитку хвороб погодних умов і тривалих рос.

Скрізь у посівах кукурудзи розвиваються злакові блішки, шведські мухи, попелиці, піщаний мідляк та ґрунтові шкідники, які пошкодили 2-9% рослин. Осередково відмічено розвиток кореневих гнилей. У посівах гороху триває заселення, розвиток та шкідливість бульбочкових довгоносиків, горохового зерноїда, попелиць, осередково
рослини пошкоджує піщаний мідляк. Із хвороб виявляють кореневі гнилі, аскохітоз, іржу. Сходи сої пошкоджують жуки піщаного мідяка та бульбочкові довгоносики. Повсюди в багаторічних травах рослинами живляться бульбочковий, великий люцерновий, конюшиновий, інші довгоносики, клопи сліпняки, попелиці, із хвороб бура плямистість.

Рослинам соняшнику завдають шкоди cірий буряковий та південний довгоносики (переважно заселені прикрайові смуги), які за чисельності 0,1-1 екз. на кв.м пошкодили 1-5, макс. 18% рослин (Київська обл.) у слабкому ступені. Піщаним мідляком на 8-30% обстежених площ, за чисельності 0,1-1, макс. 3 екз. на кв.м пошкоджено 2-12% рослин у слабкому ступені. Осередково в господарствах Запорізької області спостерігалася підвищена шкодочинність гусениць підгризаючих совок, які за чисельності 1,5-3 гусениць на кв.м пошкодили до 12% рослин на 7% обстежених площ. В Закарпатській області відмічено заселення рослин соняшнику попелицями. У Миколаївській області на падалиці соняшника відмічено прояв переноспорозу.

У посівах цукрових буряків буряковими довгоносиками (звичайний та
сірий буряковий) за чисельності 0,1-0,5 екз. на кв.м пошкоджено 0,5-8%, рослин
у слабкому та середньому ступенях (Вінницька, Волинська, Київська, Полтавська,
Хмельницька, Тернопільська обл.). На 2-6% рослин харчуються бурякові
блішки, щитоноски, осередково крихітка, піщаний мідляк. Триває літ
бурякової мінуючої мухи та відкладання нею яєць. У господарствах Вінницької
та Київської областей коренеїдом уражено від 1 до 8% рослин, поширення якого
в посівах обмежують через міжрядні рихлення.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram