За січень-вересень 2018 року Україна експортувала олійних культур на 1339 млн дол. США, що майже на 3% більше показників за відповідний період минулого року, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

За його словами, за результатами дев’яти місяців поточного року лідируючу позицію за обсягами експорту товарів цієї групи посідає ріпак. Його продали за кордон 1,7 млн т на суму 698 млн дол. США. Експортні поставки понад 1,5 млн т сої принесли вітчизняним агровиробникам виручку у 600 млн дол. США. Вартість експорту 25 тис. т насіння соняшнику становить понад 13 млн дол. США.

Характерною ознакою січня-вересня 2018 року стало посилення європейського вектору у вітчизняному експорті олійних культур. Загалом країни – члени ЄС закупили в Україні близько 60% продукції цієї групи, зазначив науковець.— Вперше за останні роки провідну позицію у рейтингу найбільших імпортерів вітчизняних олійних посіла Німеччина. Її частка становить 14% у загальному експорті цієї продукції. За дев’ять місяців 2018 року ця країна закупила українських олійних культур на суму 191 млн дол. США, — констатував Микола Пугачов.

Впритул до неї наблизилася Бельгія із часткою 13,2%.

Туреччина, яка з початку року очолювала рейтинг основних імпортерів продукції цієї групи, перемістилася на третє місце (13%).

Відчутно менші закупівлі олійних культур здійснюють Франція (8,2%), Білорусь (6,0%), Нідерланди (5,8%), Іран (5,4%) та Польща (4,6%). Спільна частка цих восьми країн перевищила 70%.

— У січні-вересні 2018 року Україна експортувала жирів та олії на 3,2 млрд дол. США, що на 8% менше минулорічних показників за відповідний період, — зазначив Микола Пугачов.

Основним експортним товаром цієї групи є олія соняшникова. Її продали на ринки країн світу на суму 2,9 млрд дол. США на 0,3 млрд дол. США менше, ніж за дев’ять місяців 2017 року.

Домінуючим покупцем жирів і олій українського виробництва традиційно виступає Індія, яка з 2015 року нарощує обсяги закупівель соняшникової олії. Якщо за підсумками 2016 року частка Індії у вітчизняному експорті жирів і олій становила 29,4%, а 2017 року 34,4%, то лише за дев’ять місяців цього року її частка у структурі українського експорту цього виду продукції становить 42%.

Решта основних країн-імпортерів помітно поступаються їй за вартісними обсягами закупівель: Китай 7,7%, Ірак 6,1%, Нідерланди 5,5%, Італія 5,4% та Іспанія 4,8%.— Сукупно на ці шість країн припадає близько 72% вартості експорту олій та жирів, — зауважив Микола Пугачов.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram