Імпорт цибулі зріс з початку року у 60 разів, про це повідомляють аналітики East Fruit. Це стало несподіванкою для всіх учасників ринку.  Лише п’ять країн в світі за цей період імпортували більше цибулі, ніж Україна: США, Малайзія, Японія, Шрі-Ланка і Великобританія.

За перші два місяці 2019 року в Україну було завезено 34,2 тис. тонн цибулі більше, ніж в Німеччину іншого традиційного лідера в ЄС щодо імпорту цибулі. Це був рекордний обсяг імпорту цибулі в Україні в історії.

— Така ситуація стала результатом аномальних погодних умов, які призвели до скорочення врожайності цибулі, а також декількома поспіль невдалими для овочівників України сезонами вирощування, коли надлишок лука на ринку країни тиснув на ціни і виробники несли збитки. В результаті площі під цибулею під урожай 2018 року суттєво скоротилися. Менші площі при рекордно низьку врожайність і забезпечили настільки істотне зниження виробництва. Аналогічна ситуація склалася на ринку цибулі ЄС, це особливо гостро відчувався в Голландії, — кажуть аналітики. 

У перші два місяці 2019 року основними постачальниками цибулі до України були Узбекистан і Казахстан, на які припало 86% всього імпорту. Також значні обсяги цибулі були ввезені з Киргизстану, Вірменії, Нідерландів, Білорусі, Таджикистану, Єгипту і Польщі.

Експерти відзначають, що поряд з підвищеним попитом на професійні насіння цибулі гібриди та сорти від провідних селекційних компаній, величезним попитом користуються також насіння цибулі серед населення України. Також населення активно купує цибулю-сіянку, частину з якої імпортуємо, так як продукція власного виробництва не покриває попит. Відповідно, слід очікувати зростання виробництва цибулі і в господарствах населення України. Частина цієї цибулі обов’язково з’явиться на ринку, надавши додатковий тиск на ціни продукції.

Проте, на думку аналітиків EastFruit, ціни на озиму цибулю і ранні сорти цибулі цілком можуть бути досить високими. Ймовірно вдалою стратегією для тих, хто істотно розширив площі під урожай 2019 року, може бути реалізація максимальних обсягів цибулі відразу під час збирання, без закладання на тривале зберігання, оскільки ймовірність поступального падіння ціни на цибулю протягом усього сезону залишається досить високою. Найімовірніше, маятник цін на цибулю може качнути в зворотну сторону в новому сезоні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram