Протягом 2018 року Україна поставила на світові ринки 586,5 тис. т цукру на суму 217,09 млн доларів, що лише на 2% поступається рівню 2017 року, коли було експортовано 560 тис. т цукру, повідомляє Укрцукор.

— Попри незмінні обсяги експорту значно змінилася його географія. Якщо в минулому році основним покупцем нашого цукру була Шрі-Ланка, то у 2018 році ним став Узбекистан, який придбав 285,3 тис т. До ТОП-3 покупців також увійшли Азербайджан (44,7 тис т) та Лівія (43,8 тис т), — наголошують в асоціації.

У грудні експорт цукру сягнув 59 тис т, а загалом за 4 місяці поточного сезону 198,9 тис. т, що на 14,3% перевищує показник відповідного періоду минулого МР.

— З огляду на світовий профіцит цукру та кон’юнктуру ринку, навіть попри зменшення виробництва цукру Індією, українським виробникам потрібно покращувати якість продукції та шукати нові ринки збуту, — розповіли експерти.

У 2018/19 МР українські заводи виробили 1,706 млн т цукру, а загальне виробництво в поточному сезоні становитиме, за оцінками Укрцукру, 1,9 млн т, що трохи поступатиметься рівню попереднього МР.



Світові ціни на цукор протягом останнього тижня виросли в середньому на 5 $/т на тлі подорожчання нафти та нових прогнозів виробництва цукру в основних країнах-виробниках. У портах Бразилії та Чорного моря цукор-сирець подорожчав ще більше.

Березневі ф’ючерси на цукор-сирець торгуються по 280 $/т.

Високі ціни на нафту сприяють зростанню етанолових котирувань та стимулюють бразильських виробників скорочувати виробництво цукру, направляючи основні обсяги цукрової тростини на виробництво етанолу.

Зростання цін на цукор обмежили дані про збільшення протягом тижня запасів цукру в портах Бразилії з 382 до 586 тис т.