Цьогоріч значно скоротилася торгівля продовольством між Україною та азійськими країнами

За результатами восьми місяців 2022 року оборот зовнішньої торгівлі агропродовольчою продукцією між Україною та Азією склав $5164 млн. Це на 38% менше відповідного показника 2021 року. Про це повідомив заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки», академік НААН Микола Пугачов.

За його словами, загалом у поточному році український експорт в абсолютному виразі знижується відчутніше, ніж імпорт. Тому позитивне для України сальдо аграрної торгівлі з країнами Азії скоротилось до $3655 млн.

Основними покупцями української агропродовольчої продукції в азійському регіоні цьогоріч є Туреччина, Китай, Індія, Саудівська Аравія, Іран, Південна Корея та Ірак. Сумарно на ці країни припало 81% вартості українських поставок до цієї частини світу, зазначив науковець.

Найбільшими азійськими постачальниками сільськогосподарської сировини і продовольства до України є Туреччина, Китай, Індонезія та Індія. Їх спільна частка перевищила 4/5 від вартості українских закупівель у цьому регіоні.

— Імпортні закупівлі в азійських країнах включають переважно ті продукти, яких бракує в Україні: цитрусові фрукти, пальмова олія, різні овочі, насіння соняшнику, кава та чай, — розповів Микола Пугачов.

Для азійських покупців у перші 8 місців року ключовими традиційно є українські  зернові культури, олії та жири, олійні товари, м’ясопродукти та залишки і відходи переробної промисловості.

За словами науковця, суттєве зниження взаємної торгівлі агропродовольчою продукцією між Україною та Азією спричинене повномасштабним вторгненням рф в Україну. Зокрема, довготривалим блокуванням наших морських портів, що зруйнувало напрацьовані логістичні ланцюги.

Микола Пугачов додав, що хоча через форс-мажорні обставини азійський регіон зараз втратив статус основного ринку збуту для продовольства українського виробництва, він залишається серед найбільш пріоритетних і перспективних. Наявність тут країн із великою ємністю внутрішнього ринку — Китай, Індія, а також високим платоспроможним попитом — Близький Схід, Японія, Південна Корея, разом зі здатністю до швидкого відновлення колишніх обсягів поставок у разі успіхів України на фронті й стабілізації соціально-економічної ситуації виглядатиме багатообіцяюче для українського експорту.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram