Цьогоріч на полях з озимою пшеницею загострилася проблема із забур’яненістю

Редакція GrowHow.in.ua   2023-05-15
Сильна забур’яненість посівів озимої пшениці цьогоріч є однією з основних проблем аграріїв. Восени дуже невеликий відсоток господарств проводили профілактику забур’яненості, що тепер спричинило низку проблем. Про це йдеться у матеріалі Наслідки холодної дощової весни на пшениці озимій: як захистити посіви.

Проблему загострило й те, що часто озиму пшеницю підживлюють по мерзлоталому ґрунті. У такому випадку живлення отримують також і бур’яни. Оскільки навесні вчасно ввійти в поле та провести захист посівів не було можливості через погодні умови, чимало господарств отримали складні перерослі бур’яни.

Шкідлива рослинність створила конкуренцію пшениці й забрала на себе велику кількість поживних речовин. Навіть за забур’яненості посівів зернових до 15 штук на 1 м², бур’яни виносять з ґрунту до 15 кг азоту, 10 кг фосфору і 40 кг калію. Нагадаємо, що для формування однієї тонни зерна культурні рослини витрачають у середньому 25 кг азоту, 15 кг фосфору і 20 кг калію.

У ситуації, що склалася чи не єдиним методом подолати проблему є обприскування посівів гербіцидами. Однак важливо розуміти, що хімічні речовини не лише знищують небажану рослинність, а й шкодять культурі.

NB: За розрахунками експертів, якби гербіцид не потрапляв на культурну рослину, але забирав бур’яни, то на кожному гектарі можна було б додатково зберегти до 15% урожаю.

До того ж, у багатьох господарствах аграрії спостерігають негативний вплив грамініцидів на рослини пшениці озимої. Нестабільні погодні умови навесні під час застосування грамініцидів викликали стрес у рослин культури. Внаслідок цього втрати врожаю можуть бути суттєві – до 20-50%. Низькі температури, навіть якщо вони є тільки вночі, можуть обмежити швидкість, з якою пшениця метаболізує діючу речовину, знижуючи тим самим стійкість рослини до гербіциду. Це викликає симптоми, типові для пошкодження гербіцидом, як-от пожовтіння наймолодших листків.

Французька компанія BERTHOUD створила технологію точкового обприскування посівів без стресу для культури. SNIPER («Снайпер») дає змогу вносити препарати тільки на шкідливий об’єкт, обминаючи культурну рослину.

Технологія працює за допомогою камер, встановлених на штанзі обприскувача. Вони розрізняють бур’яни поміж культури за допомогою штучного інтелекту та гіперспектрального аналізу зображення. Це технологія точкового обприскування: робочий розчин гербіцидів потрапляє тільки на бур’ян, оминаючи культурну рослину. Економія гербіцидів становить 40-80%, а стрес для культури зменшується на 80%.

Технологію SNIPER уперше презентували в листопаді 2022 року під час міжнародної виставки SIMA в Парижі. Сьогодні вона вже успішно працює на європейських полях і незабаром з’явиться змога випробувати її в Україні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram