Ціна на соняшник в Україні залежатиме від вимкнень електрики

Редакція GrowHow.in.ua   2022-12-02
Енергетична криза в Україні, зокрема, доступ виробників олії до електроенергії, може негативно вплинути на ціну соняшника. Про це йшлося під час брифінгу аналітичного центру кооперативу «ПУСК», створеного у рамках Всеукраїнської аграрної ради (ВАР).

Аналітики зазначили, що наразі збиральну кампанію соняшника можна вважати завершеною. Україна зібрала близько 9,7 млн тонн насіння. Решта соняшника, що залишилась в полях через погоду, буде передискована.

— Сьогодні реальна ціна на партію 400-500 тонн соняшника перебуває на рівні 17000 грн/т. Однак показник дуже коливається залежно від регіону, — зазначив аналітик Олексій Тартаковський.

Потенціалу до зростання цін у короткостроковій перспективі експерти не бачать, зазначаючи, що імпортери закупили достатньо соняшника. До того ж, посилення енергетичної кризи може негативно вплинути на ринок. Натомість, якщо забезпечення заводів електроенергією не погіршиться, ціни на соняшник до кінця грудня можуть зрости до 20 000 грн/т.

— Вимкнення енергії може знизити попит з боку українських переробників. Заводи працюють на електроенергії, а перехід на дизельні генератори занадто підніме ціни на кінцеву продукцію, тому наразі є недоцільним. На практиці переробні заводи вимикають не більше, ніж на 2-3 години на добу, і це є прийнятним. Якщо рф продовжить знищення енергетичної інфраструктури, в Україні почнуться проблеми з переробкою, і аграріям потрібно буде орієнтуватись більше на експорт, — зазначив Олексій Тартаковський.

Однак, він додав, що ЄС не здатен переробити обсяг українського соняшника. Зокрема, Румунія і Болгарія спеціалізуються на переробці сої, і фактично не мають переробних потужностей для соняшника. За такого сценарію ціни на соняшник можуть значно впасти.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram