Підприємство “А” (орендодавець) надає в оренду спецтехніку підприємству “В” (орендареві) разом з екіпажем. Спецтехніка перевозиться автотранспортом орендодавця. Після завершення оренди орендодавець забирає свою спецтехніку від орендаря, виписуючи акт на послуги оренди.

Відповідаємо на запитання читачів.

Як оформити товарно-транспортну накладну на перевезення спецтехніки, хто буде вантажоодержувачем орендодавець чи орендар?

 

Хто буде в товарно-транспортній накладній вантажовідправником, коли орендодавець забирає свою спецтехніку від орендаря?

Правила

Дивимося Правила № 363 (Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені Наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363).

Вантажоодержувач — будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку (п. 1 Правил № 363).

Там же читаємо, що замовник – вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів.

Здавання вантажу — подання вантажоодержувачу перевізником вантажу, згідно з товарно-транспортним документом, з наступним розвантаженням і оформленням документів про його передачу вантажоодержувачу.

Відповідно до п. 13.1 Правил № 363 перевізник здає вантажі у пункті призначення вантажоодержувачу згідно з товарно-транспортною накладною.

Тобто, вантажоодержувач це той, хто приймає вантаж згідно з договором перевезення.

В розглядуваній ситуації вантажоодержувачем може бути як орендар, так і орендодавець. Все залежить від умов конкретного договору оренди чи перевезення. Причому в розглядуваній ситуації договір перевезення може окремо не складатися. Умови щодо доставки спецтехніки може містити договір оренди.

Вантажоодержувач орендар

Якщо в договорі оренди зазначено, що орендодавець зобов’язується доставити спецтехніку за власний рахунок на об’єкт орендаря, а орендар зобов’язується прийняти таку спецтехніку і виконати роботи з розвантаження, то в ТТН саме орендар буде вантажоодержувачем. В такому разі орендар буде розвантажувати спецтехніку. Тому орендар підпишеться в ТТН в рядку “Прийняв (відповідальна особа вантажоодержувача)“. В цей самий момент, як правило, відбудеться і господарська операція передачі спецтехніки в оренду. Оформляється така операція Актом приймання-передачі. Може застосовуватися форма Акту приймання-передачі основних засобів, затверджена Наказом Мінфіну від 13.09.2016 р. № 818.

А після закінчення оренди, якщо договором передбачено обов’язок орендаря завантажити спецтехніку на транспорт орендодавця, орендар буде вантажовідправником. Тому він повинен буде складати ТТН, підписуючись в рядку “Здав (відповідальна особа вантажовідправника)“. В цей самий момент може бути і повернення спецтехніки орендодавцеві. Отже, в цей момент складатиметься Акт приймання-передачі.

Вантажоодержувач орендодавець

Зовсім інша ситуація буде, якщо договором оренди не передбачено розвантаження орендарем спецтехніки з транспорту орендодавця, а також не передбачено завантаження спецтехніки на транспорт орендодавця після закінчення оренди. Тобто, за договором орендодавець має надати в користування орендареві спецтехніку на об’єкті орендаря, в готовому до використання вигляді.

Тоді як вантажовідправником, так і вантажоодержувачем буде орендодавець. Розвантаживши самостійно спецтехніку, орендодавець передаватиме її в користування на умовах оренди орендареві, оформляючи цю господарську операцію передачі Актом приймання-передачі.

Так само, за Актом приймання-передачі орендар поверне спецтехніку з оренди орендодавцеві. А вже орендодавець самостійно завантажуватиме спецтехніку на транспортний засіб. Тож орендодавець буде в ТТН як вантажовідправником, так і вантажоодержувачем.

Якщо спецтехніка виконує роботи за договором виконання робіт

Чітко і конкретно в Правилах № 363 це питання не врегульоване.

Тому щоб його врегулювати, рекомендуємо прописати ці моменти в договорі на виконання робіт.

Тут може бути два підходи.

Перший.

Це питання вирішують подібно до ситуації з орендою.

Якщо “В” за договором приймає вантаж із спецтехнікою, розвантажує власними засобами, то навіть якщо спецтехніка не надходить у користування, “В” однаково виступає вантажоодержувачем. Щоправда, Акт приймання-передачі в цьому разі не складається.

Те саме і з відправленням техніки до “А”.

Другий.

Підприємство “В” не отримуватиме в користування спецтехніку. Воно отримуватиме лише послуги, надавані такою технікою. А тому навіть якщо “В” й виконуватиме окремі роботи з розвантаження, воно не буде вантажоодержувачем. Вантажоодержувачем може бути тільки підприємство “А”, як власник і користувач. З цих самих підстав “В” не може бути вантажовідправником при вибутті спецтехніки по закінченні виконання робіт.

Володимир БАЖАН,

консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram