У Лісостепу, Поліссі, осередково північних та східних областях Степу помірно тепла, суха і сонячна погода сприяла розвитку та шкідливості злакових мух, попелиць, цикадок, хлібних блішок у посівах озимих зернових колосових культур. За вищевказаних погодних умов в озимині, розміщеній після стерньових попередників, активізувалось живлення личинок хлібної жужелиці (туруна) та гусениць озимої совки, які в чисельності 0,5-3, макс. до 5 екз. на кв.м на 5-85% площ пошкодили 2-7% рослин. Про це повідомляють у Держпродспоживслужбі.Окрім того, на ранніх розкущених посівах озимих пшениці та ячменю відмічається наростання хвороб, а саме борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу, бурої листкової іржі та кореневих гнилей, якими охоплено 0,5-8, макс. 14% (Тернопільська обл.) рослин на 5-20% площ.

Проти зазначених шкідників за надпорогової чисельності та температури повітря не нижче +5°С озимі зернові у фази сходи – початок кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскування дозволеними інсектицидами. Для збереження зимостійкості рослин посіви оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами відповідно до «Переліку».

В озимому ріпаку на 3-15% рослин шкодять несправжні гусениці ріпакового пильщика, хрестоцвіті блішки, капустяна попелиця. Осередково в посівах культури живляться гусениці різних віків совок, біланів, жуки ріпакового листкоїда. На 10-35% площ лісостепових та поліських, осередково степових (Дніпропетровськ) областей 3-8% рослин ріпаку хворіє на пероноспороз, альтернаріоз, борошнисту росу, циліндроспоріоз, фомоз.Відмічається повсюдне зростання (природне для жовтня) популяції звичайної сірої та гуртової полівок (зеленоїдні форми мишоподібних гризунів), які розселяються за межі місць резервацій в нові місця, зокрема на угіддя під багаторічними травами та сходи озимих зернових та ріпаку. Спеціалістами при детальних та маршрутних обстеженнях площ озимих культур встановлено, що на 1 га нараховується в середньому 2-5, жилих колоній гризунів. На ряді площ під багаторічними травами, подекуди неугіддях мають місце 3-4 макс. 7 (Чернівецька, Херсонська обл.) жилих колоній на гектарі. В Степу, південному та центральному Лісостепу на незораних полях після збирання врожаю зростає кількість курганчикової миші, яка зелених рослин майже не споживає, проте
харчується насінними кормами із культурних та диких злаків.

У зниженні чисельності мишоподібних гризунів, зокрема полівок, важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Знешкодження їх в першу чергу досягається вчасною та якісною зяблевою оранкою, яка руйнує нори і знищує кормову базу, при цьому гине або травмується третина дорослих і всі молоді особини гризунів. Наявність 3-5 і більше жилих колоній на гектарі посіву свідчить  про загрозу суттєвих пошкоджень рослин та необхідність захисту шляхом застосування родентицидів.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram