Дефіцит лише однієї поживної речовини може вплинути на величину врожаю та спричинити її зниження. Сьогодні, коли по всій території України маємо плюсові температури повітря, рослини слабо, але продовжують ростові процеси. Водночас, подекуди агрономи помічають нестачу низки мікро- та макроелементів.

Виявлення симптомів дефіциту поживних речовин вказує на незворотні, несприятливі процеси, які відбуваються в рослинах. Ані органічні добрива, ані азотні навіть у великих кількостях не призведуть до поліпшення врожайності, якщо інших макро- та мікроелементів бракуватиме.

canola potassium deficiency
Ось так виглядають перші симптоми дефіциту калію (почервоніння на краях листя) та азоту (старе жовте листя) на ріпаку. Фото Farmer.pl

Читайте: Осіннє підживлення мікродобривами

Як реагують рослини на дефіцит макро- та мікроелементів:

Азот (N) – старе листя стає жовтим і в’яне, гальмуючи ріст рослин, особливо молодих листків, слабке кущіння.

Фосфор (P) – листя набуває темно-зеленого, а іноді – від червоного до пурпурного забарвлення. Плями видно на стеблах, на листі, прожилках, старе листя стає жовто-бурі-червоне, стебла тоншають і коротшають.

Калій (К) – верхівки рослин, а також краї листя, набувають жовтого забарвлення з червоним відтінком, далі наступає некроз, коріння подовжене з невеликою кількістю бічних коренів.

Кальцій (Ca) – симптоми, помітні на молодому листі, яке скручується згори, набуває від жовтого-зеленого до біло-зеленого кольору, також висихають кінчики листя та відмирають верхівки пагонів.

Магній (Mg) – на перших листах спостерігається між прожилками хлороз, хоча  прожилки залишаються зеленими, верхівки та краї листя зігнуті вгору, вони можуть висихати, стебла тонкі.

Сірка (S) – хлороз усього листя, пожовтіння видно на молодших листах; їх нижня частина розмита, іноді відсутність тургору листя, короткий і тонкий стовбур, зменшення розміру квітки.

Молібден (Мо) – нестача цього елементу призводить до зменшення розвитку листової пластинки, хлороз молодого листя.

Залізо (Fe) – проявляється хлороз на наймолодших листках, верхівки листя стають блідо-жовтого кольору, засихають краї листової пластинки, відбувається затримка росту рослини та опадання листя.

Мідь (Cu) – листя набуває синьо-зеленого кольору, втрачає тургор, спостерігається некроз, ненормальний просвіт генеративних органів – спотворюється суцвіття, засихають верхівки в новинах інгібування наповнення зернових культур.

Бор (В) – старе листя деформується, скручується, на кінчиках пагонів розвивається некроз, цвіт не розвивається, зерно не виповнюється або відсутнє.

Цинк (Zn) – відбувається світло-зелена зміна кольору листя, проявляється міжжилковий хлороз, який переходить у некроз. Симптоми можна побачити спочатку на старішому листі, у молодого – зменшення площі листової поверхні.

Хлор (С1) – хлороз і некроз листя, зменшення росту, слабко розвинені корені, потовщені на кінцях.

NB: Рівень поживних речовин залежить від рівня рН ґрунту. Чим вище – ближче до нейтральної, тим менше доступність деяких мікроелементів: заліза (Fe), марганцю (Mn), нікелю (Ni), міді (Cu), бор (B) та цинку (Zn). Водночас, при більш високому рівні рН, краща доступність до макроелементів і молібдену (Мо).

У той же час, спостережувані зміни рослин можна плутати з патогенними мікроорганізмами, спричинені, наприклад, грибками, які викликають подібні симптоми як макро- та мікроелементарні дефіцити.

Тому порада така: якщо ви виявили на листі рослин якісь видозмінення, обов’язково шукайте відповіді у лабораторних дослідженнях.

Валентина Кравець,
за матеріалами Farmer.pl