Контроль за комірними шкідниками

Контроль за станом зернової маси хлібних запасів щодо пошкодження шкідниками найважливіший. Втрати від комірних шкідників можуть становити 30-50%, у деяких випадках повністю втрачатимуться продовольчі, фуражні та насіннєві якості зерна. Продукти їхньої життєдіяльності небезпечні для людей і тварин.  

Дбаємо про те, щоб комахи та кліщі не нашкодили

Перевіряють стан за засміченістю зернової маси, яка зберігається на складі, шляхом роздільного дослідження точкових проб за шарами (у верхньому, середньому і нижньому). Необхідно зазначити, що у дуже сухих умовах кліщі не розвиватимуться, а більшість комах розвиватиметься вкрай повільно. І навпаки підвищена вологість зерна, а також нерівномірність її у зерновій масі сприятиме розвитку шкідників і визначатиме місця їх зосередження. Крім того, ці шкідники також будуть скупчуватися й у вологих місцях самих сховищ. Водночас гризуни не тільки їдять зерно, але й пошкоджують приміщення, обладнання, є переносниками різних інфекцій, таких як енцефаліт, холера, ящур, чума.

Найбільший вплив на життєдіяльність комірних шкідників має температура навколишнього середовища. Шкідливі комірні комахи і кліщі не мають постійної температури тіла, вона повністю залежить від температури навколишнього середовища. Відхилення від оптимальної температури уповільнює або припиняє розвиток шкідників. Останніми роками все більше відмічаються теплі зими, які сприяють швидкому розмноженню шкідників запасів, а також шкідники активні під час зберігання зерна влітку. Тобто сприятливий температурний режим є основним фактором активної життєдіяльності та розмноження комірних шкідників. При цьому на активність кожного виду комірних шкідників впливає різна температура.

Так, деякі комірні шкідники активні за температури 20-28оС, інші — за температури 26-32оС. Хоча для більшості сприятливою є температура у діапазоні від +18 до +32оС. У зерні, яке буде охолодженим до мінімальних температур, комірні шкідники вже не зможуть розмножуватися, а отже і поступово загинуть. Активне вентилювання приміщення, продування холодним повітрям — це все дієві способи, але вони діють дещо повільно, що дає можливість комірним шкідникам шкодити.

NB: Шкідники запасів загинуть скоро лише за температури -15оС, тому один з способів їх знищення це охолодження зернових. З цією метою рекомендовано використовувати спеціальні холодильні машини і обов’язково слідкувати за рівнем вологи у зернових сховищах, тому що внаслідок сорбції воно може зволожитися, що призведе до появи плісняви. Зернова маса швидко псується від перепадів температур і появи вологості в будь-якому місці зернового насипу через термовологопровідність.

Знищення шкідливих комірних комах і кліщів забезпечують такі заходи: очищення, підсушування, прогрівання, охолодження, проморожування, збирання комах, кліщів за допомогою пилососів та інших засобів.

З цією метою використовують машинну обробку, під час якої кліщі найбільш повно відділяються пропуском крізь сита діаметром 1,5-2 мм, довгоносики, хрущаки, борошноїди та інші — від 2,0 до 2,5 мм. Для підсушування зерна застосовують стаціонарні або пересувні сушарки. Зерно прогрівають до температури, яка згубно діє на шкідників, але не погіршує його якості. Під час нагрівання до 50оС рухливі стадії кліщів гинуть за 15 хв., довгоносиків — за 20-35, суринамського борошноїда — за 75-90, хрущаків — за 60, квасолевого зерноїда — за 20, яйця довгоносиків у зернах — за 50, личинки, лялечки довгоносиків — за 15-20 хвилин. За 60оС рухливі стадії всіх жуків і кліщів гинуть протягом 10, а яйця — 4-7 хвилин.

Надійним способом контролю шкідливих комірних комах є охолоджування і проморожування зерна у холодну пору року. Під час дезінсекції холодом для повного знищення шкідників температура зерна повинна бути знижена до мінус 5-10оС. Така температура буде обмежувати їх розмноження й шкідливість.

Під час дихання шкідливі комірні комахи і кліщі використовують кисень з повітря. За нестачі кисню в одних місцях зернової маси ці шкідники будуть переповзати на інші місця, які краще провітрюються. В результаті у верхніх шарах насипу, на стінах, біля дверних отворів складів, сховищ тощо, буде зосереджуватися велика кількість комірних комах і кліщів. Така особливість і визначила здійснення ретельного контролю за станом зернової маси хлібних запасів щодо пошкодження шкідниками, зокрема, під час спостереження за станом зараженості зернової маси перевіряти її зараженість пошарово.

Після усунення доступу до повітря вищезазначені шкідники гинуть. Зазначена особливість врахована, зокрема, під час знезараження складів, сховищ шляхом розбризкування емульгованих розчинів мінеральних масел. Крапельки емульсії, потрапляючи на поверхню тіла таких шкідників, закупорюватимуть дихальні шляхи і викликатимуть їх загибель від задухи. Згубну дію на більшість видів комірних комах і кліщів мають прямі сонячні промені, які спричиняють підвищення температури тіла і перегрів їх організму. Враховуючи це, як один з способів контролю, рекомендоване підсушування збіжжя під сонячними променями, під час якого частина шкідників гине. У сонячну погоду заражену партію зерна шаром товщиною 10-20 см рекомендовано прогрівати під сонячними променями, перемішуючи кожні 1-1,5 год. Спосіб ефективний, але потребує високої температури повітря, та може бути застосований для невеликих партій зерна.

Дезінсекція приміщень — для надійного зберігання

Профілактичним заходом є знезараження порожніх складських приміщень, сховищ тощо за допомогою хімічних засобів, оскільки зерно на складі відсутнє. Таким способом винищують шкідників, які заселяють приміщення, обладнання і територію. Дезінсекцію пустих складів здійснюють за допомогою таких способів: волога, фумігація та аерозольна обробка.

Вологу дезінсекцію здійснюють за температури навколишнього повітря не нижче 12°С. Одночасно з дезінсекцією складів обробляють зовнішні стіни, а також територію, прилеглу до складів, на відстані не менше 5 м. Через три доби після здійснення вологої дезінсекції об’єкти, які обробляли, доцільно добре провітрити і просушити. Для дезінсекції пустих складів за допомогою вологого способу застосовують контактні інсектоакарициди1 на основі таких діючих речовин як піриміфос-метил, 500 г/л,  лямбда-цигалотрин, 50 г/л, альфа-циперметрин, 100 г/л, малатіон, 570 г/л, а також на основі поєднання дельтаметрину, 25 г/л, з синергіст піпероніл бутоксидом, 225 г/л, біфентрину, 21,3 г/л з малатіоном, 418,9 г/л. Для обробки вологим способом використовують 200 мл (400 мл) робочої рідини на 1 м2. Допуск людей і завантаження складських приміщень допускається після повного провітрювання протягом 2 діб після закінчення експозиції.

Складські приміщення, сховища, в яких виявлені шкідники запасів, необхідно обробити за допомогою фумігації або аерозольного обприскування. Обробляють незавантажені склади перед засипкою зерна за температури не нижче 12оС, коли шкідники знаходяться в активному стані.

Ненажерливі гризуни — цілорічний клопіт

Запасам зерна та іншим сільськогосподарським продуктам величезної шкоди завдають мишовидні гризуни, які, крім всього, є іще й резерваторами і переносниками кліщів, з них найбільш поширеними і шкідливими є миші й пацюки. Гризуни надто плодючі — одна пара пацюків за рік може дати потомство до 100 особин. Вони дуже ненажерливі. Підраховано, що один пацюк протягом року може з’їсти від 22 до 37 кг зерна, а потомство від однієї пари пацюків за рік знищує до 3 тонн зерна. Розмножуючись, гризуни можуть переселятись на великі простори і знищувати на своєму шляху велику кількість продуктів.

Найбільший з гризунів сірий пацюк, вагою до 300 г, живе в зерносховищах та інших будівлях, особливо, де є підвищена вологість. Чорний пацюк на відміну від сірого живе переважно у сухих місцях, оселяючись на дахах, у житлових будинках, в природних умовах живе в лісах тощо. Найбільш поширеним шкідником зерна і продуктів його переробки є хатня миша. Протягом року кожна миша може знищити 1,5-2 кг зерна. До дрібних мишовидних гризунів, які в зимовий період заселяють складські приміщення і завдають збитків запасам, належать також миші польові і нориці.

NB: Регулярне здійснення дезінсекції та дератизації є частиною комплексу обов’язкових санітарно-епідеміологічних заходів.

Контроль і знищення гризунів у сховищах є важливою складовою системи заходів захисту зернових запасів. Гризуни (пацюки, миші та інші гризуни) розмножуються і шкодять у складських приміщеннях незалежно від погодних умов. Тому знищувати їх необхідно протягом цілого року. Для цього застосовують метод дератизації. За допомогою дератизації отруюють гризунів хімічними приманками — родентицидами3.  Найбільшого поширення у всьому світі отримали препарати накопичувальної дії (антикоагулянти). За одноразового попадання в організм гризуна невеликої кількості препарату симптоми отруєння практично не виявлятимуться, однак за багаторазового вживання токсичність зростає, що веде до загибелі гризунів. Мала кількість антикоагулянтів, які знаходяться в приманках, практична відсутність смаку і неприємного запаху не викликає у гризунів настороженості, що робить її незамінною для цієї мети.

Для знищення гризунів також застосовують фумігацію приміщень, а також виловлюють за допомогою механічного способу з використанням капканів, пасток тощо.

Для захисту зерна і зернопродуктів від птахів вікна, люки, двері, вентиляційні труби необхідно закривати сіткою; навесні і восени у сховищах необхідно знищувати гнізда птахів.

Перед відправкою на експорт зерно повинно ретельно перевірятися на наявність шкідників незалежно від класу партії. В іншому випадку заходи щодо знищення шкідливих комах доведеться здійснювати вже у порту або під час транспортування. Якщо зараження виявляють у пункті призначення — можлива втрата контракту. Оптимальним рішенням буде обробити урожай ще перед відправкою в порт. На сьогодні рекомендовано небулізація4 — застосування інсектициду під час завантаження або вивантаження зерна з сховища.

За допомогою фумігації знищують шкідливих комірних комах і кліщів. Фактично фумігація це застосування пестицидів, які швидко випаровуються і поширюються всередині приміщення, для цього приміщення повинні бути щільно, герметично закриті.

Правильний пестицидний туман — проти шкідників. Деталі обробки

Залежно від температури всередині приміщень тривалість знезараження становить від трьох до п’яти діб. За умов правильного застосування й дотримання вимог препарати на основі фосфіду алюмінію (магнію) знищують шкідників незалежно від стадії розвитку. Такий ефект досягається завдяки тому, що газ фосфін (продукт розпаду фосфіду алюмінію чи магнію), будучи у півтора рази важчим за повітря, може проникати в усі важкодоступні місця. Згідно з чинними санітарними нормами і правилами, об’єкти, які підлягають фумігації, повинні бути розташовані на відстані не менше 100 м від службових і 200 м від житлових приміщень.

У результаті аерозольної обробки робочий розчин розпиляється у вигляді диму або туману і заповнює приміщення дрібнодисперсними краплями. Будучи у такому стані, токсична субстанція легко проникає в усі важкодоступні місця приміщень, рівномірніше розподіляється по поверхнях, які обробляються. Аерозольну обробку найчастіше застосовують для знезараження складських приміщень, сховищ, які віддалені від населених пунктів. Необхідно враховувати, що ефективність аерозольної обробки залежить від ретельного очищення всіх приміщень, які планується обробляти. Тривалість знезараження, залежно від герметичності приміщення й температурних умов, триває від 12 до 24 годин.

Для фумігації застосовують, як приклад, препарати, зазначені у таблиці нижче.

Діюча речовина та її вміст Норма витрати препарату, (г, кг, л/га, м2, т) Об’єкт, який обробляється Спосіб, час обробок, обмеження Максимальна кратність обробок
Алтокс, табл., (Фосфід алюмінію, 560 г/кг) 3-6 г/м3 Приміщення зерносховищ для знищення шкідників запасів Фумігація за температури: 5-10°С – експозиція 10 діб, 11-15°С – 7 діб, 16-20°С – 6 діб, 21-25°С – 5 діб, вище 26°С – 4 доби. Допуск людей – після повного провітрювання (5-10 діб). Реалізація продукції з складу – через 20 діб після фумігації за наявності фосфороводню не вище МДР 1
3-6 г/т Зернова продукція для знищення шкідників запасів 1
Геліофос (Heliophos), ПГ (Фосфід алюмінію, 56%) (круглі пігулки, пілюлі, пелети, порошок (сформований у формі ковдр/стрічок), фумігант

 

9 г/т Зерно насипом та зернова продукція Фумігація за температури: 5-10°С – експозиція 10 діб, 11-15°С – 7 діб, 16-20°С – 6 діб, 21-25°С – 5 діб, вище 26°С – 4 доби. Допуск людей – після повного провітрювання (5-10 діб). Реалізація продукції зі складу через 20 діб після фумігації 1
6 г/м3 Приміщення зерносховищ Фумігація за температури: 5-10°С – експозиція 10 діб, 11-15°С – 7 діб, 16-20°С – 6 діб, 21-25°С – 5 діб, вище 26°С – 4 доби. Допуск людей та завантаження складських приміщень після повного провітрювання (5-10 діб) 1
Селфос, ПГ (Фосфід алюмінію, 560 г/кг) 6-9 г/т Для застосування в закритих складських приміщеннях для фумігації зерна насипом

 

 

Допуск людей та завантаження складських приміщень – після повного провітрювання (7 діб) та вмісту фосфороводню не більше ГДК у повітрі робочої зони. Реалізація зерна –  через 20 діб після фумігації за наявності залишків фос­фороводню не вище МДР 1
Алфос, (Фосфід алюмінію, 560 г/кг) табл., фумігант-інсектицид

 

3-6 г/т (1-2 табл.) Незавантажені складські приміщення

 

За температури 5-10°С – експозиція 10 діб, за 11-15°С – 7 діб, за 16-20°С – 6 діб, за 21-25°С – 5 діб. Дегазація –мінімально 10 діб. Допуск людей – після повного провітрювання та вмісту фосфіну в повітрі робочої зони не вище ГДК 1
Токсіфос 560 таб (TOXIPHOS 560 TAB), ТБ, (Фосфід алюмінію – 560 г/кг), фумігант-інсектицид

 

Дезінсекція зерна зернових колосових, зернобобових олійних культур у складських приміщеннях, трюмах суден, вагонах, контейнерах; знезараження незавантажених складських приміщень
1-2 табл./м3 складські приміщення Фумігація за температури 5-10°С – експозиція 10 діб, 11-15°С – 7 діб, за 16-20°С – 6 діб, за 21-25°С – 5 діб, вище 26°С – 4 доби. Допуск людей та завантаження складських приміщень – після повного провітрювання (2-5 діб). Використання через 20 діб після фумігації за наявності залишків фосфіну не вище МДР 1
3-4 табл./м3 бобові, зернові колосові, олійні 1
 

1-3 табл./м3

вагони, контейнери 1
Магнафос (MAGNAPHOS), ПГ, (Фосфід магнію, 560 г/кг) фумігант-інсектицид, родентицид

 

Незавантажені складські приміщення, затарене у мішки зерно, упаковані у пакети, коробки зернобобові, горіхи, сухофрукти та ін., зерно та інша сільськогосподарська продукція (крупи, бобові, олійні культури) насипом

 

2-3 пластини /30-60 м3 незавантажений склад Дегазація – не менше 10-15 діб. Допуск людей (в протигазах) – після повторного провітрювання (2-5 діб) і вмісту фосфіну в повітрі робочої зони не вище ГДК. Реалізація продукції можлива через 20 діб, якщо вміст залишкових кількостей фосфороводню в продукції не перевищує МДР 1
2-4 пластини/30-60 м3 затарене в мішки зерно, упаковані в пакети, коробки зернобобові, горіхи, сухофрукти та ін. 1
1-2 пластини/10 т зерно та інша сільськогосподарська продукція насипом 1
Фуміфос, ТБ, (Фосфід алюмінію, 560 г/кг), фумігант

 

9 г/т (3 табл./т) Зерно насіннєве, продовольче, фуражне насипом При 5-10°С експозиція – 10 діб, 1
3 – 9 г/т (1-3 табл./т) Зерно затарене в мішки; чай, арахіс, какао боби, сухофрукти при 11-15°С – 7 діб, при 16-20°С – 6 діб, при 21-25°С – 5 діб. 1
3-6 г/м3 (1-2 табл./м3) Незавантажені складські приміщення Дегазація – мінімально 10 діб 1
Щитфос ТБ, (Фосфід алюмінію, 560 г/кг.),  фумігант

 

9 г/т (3 табл.) Зерно хлібних злаків, зернобобових і олійних культур насипом

 

Фумігація за температури 5-10°С – експозиція 10 діб, 11-15°С – 7 діб, за 16-20°С – 6 діб, за 21-25°С – 5 діб, вище 26°С – 4 доби.

Використання через 20 діб після фумігації за наявності залишків фосфіну не вище МДР

1
Агріфос ПГ, фумігант (Фосфід алюмінію, 560 г/кг)

 

6-9 г/т

 

Зерно, зернові, зернобобові, технічні культури насипом, затарені в мішки, короба – сухофрукти, горіхоплідні, арахіс, шроти, борошно, крупи, висівки, чай, тютюн – в складах, контейнерах, трюмах суден, вагонах-зерновозах, баржах, незавантажених складських приміщеннях

 

Допуск людей та завантаження складських приміщень – після повного провітрювання (7 діб) та вмісту фосфороводню не більше ГДК у повітрі робочої зони. Реалізація зерна –  через 20 діб після фумігації за наявності залишків фос­фороводню не вище МДР 1

 

За певних умов, коли неможливо здійснити фумігацію (недостатня герметичність приміщень, відстань до житлових будівель менша 50 м), а також для дезінсекції незавантажених складських приміщень, територій, прилеглих до складських, рекомендовано застосовувати інсектоакарицид1 Актеллік 500 ЕС, КЕ (піриміфос-метил, 500 г/л), з нормою витрати 0,04 г/м3 з витратою робочої рідини 20 мл/м2, експозиція — 24 години. Завантаження складів після провітрювання протягом 2 діб після закінчення експозиції.

До впливу фосфіну в окремих видів шкідників спостерігається стійкість або резистентність. Серед причин можуть бути порушення регламенту застосування, недотримання способів і часу обробок. Стійкість проявляють комірний довгоносик, суринамський борошноїд, квасолева зернівка, малий борошняний хрущак, личинки тютюнового жука. Тому для знищення шкідників запасів необхідно враховувати всі фактори, які сприятимуть збереженню зерна під час зберігання і здійснювати не вибірково окремі заходи, а дотримуватися всієї системи заходів захисту, починаючи від профілактичних, фізико-механічних і хімічних заходів захисту.

Перед відправкою на експорт зерно повинно ретельно перевірятися на наявність шкідників незалежно від класу партії. В іншому випадку заходи щодо знищення шкідливих комах доведеться здійснювати вже у порту або під час транспортування. Якщо зараження виявляють у пункті призначення — можлива втрата контракту. Оптимальним рішенням буде обробити урожай ще перед відправкою в порт. На сьогодні рекомендовано небулізація2 — застосування інсектициду під час завантаження або вивантаження зерна з сховища.

І. М. СТОРЧОУС, кандидат сільськогосподарських наук, Інститут захисту рослин НААН

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram