Новий агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення фосфорно-калійних добрив ONYX 8F став першою спільною розробкою німецького виробника техніки LEMKEN та української компанії «Агротерра». На початку березня перші знаряддя ONYX 8F уже доставили в Україну для польових випробувань.

Нещодавно ця новина облетіла соцмережі та аграрні пабліки. Це однозначно знакова подія, тому ми не могли залишитись осторонь та розпитали представників компаній LEMKEN та «Агротерра» про те, як виникла ідея створення такого агрегата та про його технічні особливості, а також технологічні можливості.

 

Артем Калашнік, генеральний директор ТОВ “Лемкен-Україна”

— «ЛЕМКЕН-УКРАЇНА» має постійний контакт із відділом продакт-менеджерів компанії LEMKEN, адже реагування на запити ринку та відслідковування трендів є одним із завдань наших регіональних менеджерів. Уже кілька років поспіль ми акцентуємо увагу на технології стріп-тілл, зокрема — на сівалках та агрегатах для обробітку ґрунту під неї. На початку минулого року разом із Костянтином Хоменком, керівником компанії «Агротерра», яка є нашим офіційним дилером, ми відвідали завод LEMKEN і розповіли про тренди в Україні, — Артем Калашнік, генеральний директор компанії «ЛЕМКЕН-УКРАЇНА». — На нашу думку, ринку потрібен був рядний агрегат, який працював би за системою стріп-тілл і давав змогу з осені укладати фосфорно-калійні добрива у смуги.

Зі слів Артема Калашніка, і генеральний директор компанії LEMKEN Ентоні ван дер Лей, і продакт-менеджери, і конструктори як німецького заводу LEMKEN, так і голландського Steketee, схвально відреагували на пропозицію представників з України.

— Попри те, що компанія LEMKEN не дуже гнучко реагує на запити ринку, особливо з боку Східної Європи та Азії, щодо України ситуація інша. Адже вже кілька років поспіль Україна займає провідні місця серед країн-імпортерів: за імпортом перебуває на третьому місці після Франції та Росії, за обсягом обороту серед усіх країн — на 4-му місці. Останні 7-8 років ми — у першій п’ятірці. Саме тому LEMKEN звертає увагу на потребу нашого ринку в ексклюзивних машинах, — наголосив генеральний директор компанії «ЛЕМКЕН-УКРАЇНА».

Вже через кілька місяців після пропозиції української сторони з’явився ONYX 8F агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення фосфорно-калійних добрив.

— Після випуску перших зразків ми побачили зацікавлення агрегатом з боку країн Європи, а також із Росії. Є великі перспективи того, що агрегат запустять у серійне виробництво у майбутньому, адже вже є запити на цю технологію і перспектива розширення на різних ринках, — зазначив Артем Калашнік.

Агрегат ONYX 8F розробляли під технології проєкту FreeFARM, який компанія «Агротерра» впродовж останніх семи років динамічно розвиває в Україні.

NB: Одним із принципів проєкту FreeFARM є чітка стратегія стрічкового живлення рослин, яка передбачає локальне розміщення добрив у стрічці та їх максимальне поглинання рослиною.

Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM

—  Обов’язкова умова технології FreeFARM — пожнивні рештки мають бути максимально розподілені по поверхні поля і максимальна кількість їх має залишатися незаробленою. Адже ці рештки виконують дві функції: захищають ґрунт від перегрівання і втрати вологи та створюють кращі умови для наступної культури, особливо в посушливі роки, — пояснив Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM. На ринку є великий вибір глибокорозпушувачів, але практично немає агрегатів, які б могли виконувати функції, що лежать в основі технології стрічкового живлення, а саме: локальне внесення добрив і мінімальне втручання у рослинні рештки, які залишаються на полі після попередньої культури.

Призначення агрегата ONYX 8F це локальне внесення добрив на глибину 15-20 см і, водночас більш глибоке рихлення на глибину 27-30 см. Агрегат руйнує плужну підошву та дає можливість створити кращі умови для накопичення осінньо-зимової вологи саме у смузі посіву, у більш глибоких шарах ґрунту.

Будова агрегата. Це 8-рядна складна рама, шириною до 3 метрів у транспортному положенні; по боках опорні колеса, за допомогою яких регулюємо глибину обробітку. На рамі, на відстані 70 см один від одного, розміщені дискові ножі, які розрізають рослинні рештки у смузі обробки, а також твердий ґрунт, щоб мінімізувати його «виривання» зі смуги й утворення грудок. За дисковими ножами йдуть потужні долотоподібні лапи, які незалежно від рівня зволоження ґрунту дають змогу проводити його обробіток. За лапою розміщений аплікатор, через який і подаються добрива.

Навіть за традиційної технології обробітку ґрунту локальне внесення основних добрив є виправданим, і їхнє використання буде більш ефективним завдяки тому, що вони розміщені у глибоких шарах ґрунту, де завжди є волога.

Якщо ж добрива заробляти під оранку, чи під дискування, то вони розподіляються по всій глибині обробітку й частина добрив потрапляє у верхній шар ґрунту, який швидко пересихає. У цьому разі чекати ефективного використання добрив не варто, особливо фосфорно-калійних. Адже азотні добрива за наявності опадів мігрують у більш глибокі шари ґрунту, де коренева система рослини може їх використати, а фосфор і калій немобільні, тому їх потрібно закладати на таку глибину, на якій культура зможе їх найкраще споживати.

NB: Оптимальна глибина для внесення фосфорно-калійних добрив з осені — 15–20 см. Глибше не потрібно, адже в глибоких шарах ґрунту — анаеробні умови, перехід добрив у доступну форму значно сповільнюється й ефективність їхнього засвоєння також нижча. Якщо ж вносити на глибину до 15 см, то в умовах нестачі вологи, коли ґрунти швидко пересихають, ці добрива будуть неефективно використані культурою.

ONYX 8F агрегатується з бункером-дозатором Solitair 23+, який встановлюють на 3-точкову фронтальну навіску спереду трактора. До слова, для роботи цього 8-рядного агрегата потрібен 200-сильний трактор, що доволі вигідно вирізняє його серед конкурентів, які вимагають не менше 350 к.с. Оптимальна робоча швидкість 5-8 км/год.

— ONYX 8F — це абсолютно унікальна розробка, яку вперше тестуватимуть на українському ринку. По суті, це нульова серія агрегатів, перше замовлення від компанії «Агротерра» — 10 одиниць. Навесні та влітку ми проведемо випробування, а на осінь відкриємо активні продажі, — підсумував Олег Пелипенко.

Марія Хрунь

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram