Кукурудза — теплолюбна культура, тому сіяти її потрібно у теплий ґрунт, дочекавшись стабільної температури. Адже тривалий контакт із ґрунтом, температура якого нижче 10°С, провокує псування насіння та розвиток хвороб.

Особливо критичною є температура води при первинному контакті з насінням — при вбиранні вологи температурою нижче 10°С ризик проблем різко зростає. Однак пошкодити кукурудзу може не тільки холодна вода, а й контакт із холодним ґрунтом та заморозки.

NB: Сівба кукурудзи у холодний вологий ґрунт може призвести до фізичних ушкоджень, затримки сходів та пошкодження насіння, ураження хворобами та шкідниками, а рослини, що вижили, зазвичай недорозвинені.

При цьому декілька слабших приморозків діють більш згубно, аніж один сильніший. У свою чергу приморозки призводять до карликовості та нерівномірних сходів, а їх ріст може блокуватися відмерлими тканинами. Як зазначає менеджер із питань вирощування кукурудзи DuPont Pioneer Володимир Андрущенко, точка росту повинна мати здоровий колеоптиль, щоб пробитися через ґрунт.

При цьому він зазначає, що проростання та ранній розвиток кукурудзи можуть помітно відставати за системи нульового обробітку.

— Затримка на ранніх фазах розвитку зазвичай спричиняє відставання вегетативного росту, цвітіння та знижує вологовіддачу. Ці затримки виливаються у значні втрати урожаю при вирощуванні кукурудзи в зонах із коротким вегетаційним періодом або при вирощуванні гібридів більш пізньостиглих, ніж характерні для конкретної зони. Утримання та збереження ґрунтової вологи є перевагою системи No-till в посушливих умовах, однак прохолодні весни негативно впливають на рівень урожайності при нульовому обробітку порівняно з традиційним, — зазначає Володимир Андрущенко.

При цьому придатність гібридів до вирощування за нульовою технологією обробітку ґрунту включає стійкість до холоду, гельмінтоспоріозу, бурої плямистості листя, гнилей стебла та гнилей качанів.

NB: Зі слів Володимира Андрущенка, у портфоліо компанії DuPont Pioneer гібриди Р8025, Р8567, Р8816, Р9074, Р9578, Р941, PR37N01, PR37Y12 є придатними до мінімального та нульового обробітку ґрунту.

Отож, на що радять звертати увагу фахівці при сівбі кукурудзи:

  • не сіяти, якщо очікується зниження температури;
  • сіяти у вологий ґрунт;
  • починати сівбу на полях з гарним дренажем та низькою кількістю поживних решток;
  • використовувати додатково протруєне насіння;
  • обирати гібриди, генетично придатні до вирощування за нульового обробітку ґрунту та низьких температур на початкових фазах розвитку.