Річка Дніпро сьогодні перебуває на межі екологічної катастрофи. За даними Рахункової палати України, у поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявлено 161 забруднювач.

У відомстві зазначили, що показники якості води в Дніпрі постійно погіршуються. Останні дослідження виявили значні перевищення вмісту синтетичних речовин, зокрема, сільськогосподарських отрутохімікатів. Також річковий басейн Дніпра значно забруднений фармацевтичними препаратами та речовинами, які використовують у парфумерії.

NB: Серед речовин-забруднювачів у Дніпрі виявили, зокрема, гербіцид атразин; метали кадмій і нікель; важкі метали цинк, мідь і ртуть; синтетичний мускус.

Якщо екологічна ситуація в басейні річки не поліпшиться, вода і надалі забруднюватиметься, то виникне необхідність її повного очищення. Про це йдеться у звіті Рахункової палати щодо ефективності Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну Дніпра у 2021 р.

У відомстві зазначають, що така необхідність спричинить значні навантаження на державний бюджет. Витрати можуть бути у понад 2 тис. разів більші за передбачені видатки з бюджету на виконання заходів Програми за цим напрямом.

На екологічне оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води в рамках реалізації Програми впродовж 4 років спрямували лише 4,2 млн грн. І це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017–2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету. Щорічний обсяг водозабору з басейну Дніпра складає 7,4 млрд куб. м, або 78,7% забору води з поверхневих водних об’єктів України,  йдеться у повідомленні Рахункової палати.

Зазначимо, що екологічна ситуація на Дніпрі погіршується також обмілінням через відсутність днопоглиблювальних робіт, які виконували при використанні річки як транспортної артерії.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram