З початком літа посівам озимих та ярих зернових суттєвої шкоди завдає пшеничний трипс, який хоч і не перевищив норми, але заселив до 40% (Хмельницька обл.) рослин озимої пшениці. Також у посівах озимих та ярих зернових колосових розвиваються та шкодять хлібні блішки, п’явиці, злакові мухи, попелиці, цикадки, які пошкодили 2-40% рослин. Скрізь у посівах озимих, а також частково ярих зернових культур продовжується розвиток усіх стадій клопа шкідливої черепашки, та відбувається відродження та живлення личинок фітофага. Ними пошкоджено до 30% рослин.
NB: Як йдеться в повідомленні Держспоживслужби, посіви озимих і ярих колосових культур доцільно оздоровити від борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, кореневих гнилей, гельмінтоспоріозу, якими уражено до 60% рослин.
Що стосується посівів кукурудзи, то вони до 22% пошкоджені злаковими блішками, попелицями, осередково кравчиком-головачем, південним сірим довгоносиком. В Одеській області на посівах спостерігається початок відродження гусениць стеблового кукурудзяного метелика, а скрізь крім північних областей триває літ шкідника та яйцекладка.
На сої максимум 14% рослин пошкоджені чи заселені бульбочковими довгоносиками, попелицями, ґрунтовими шкідниками та піщаним мідляком. При цьому 3-7% рослин сої охоплено септоріозом, пероноспорозом, бактеріозом, на 3% рослин виявлено фузаріоз.
Горох місцями до 49% рослин скрізь заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики, горохові зерноїд, попелиця і трипс. На 2-10% рослин культури виявлено розвиток кореневих гнилей, аскохітозу, іржі. У багаторічних травах розвивається комплекс шкідників: бульбочкові, інші види довгоносиків, насіннєїди, клопи, попелиці, з хвороб — бура плямистість.
У всіх бурякосійних областях триває пошкодження цукрових буряків звичайним буряковим та сірим довгоносиками. До прикладу, в Київській області вони пошкодили до 27% рослин. Також 1-15% рослини цукрових буряків пошкодили бурякові блішки, подекуди щитоноски, попелиці, піщаний мідляк. У Полтавській області виявлено живлення амарантовим стеблоїдом.
У посівах озимого ріпаку завершується шкідливість ріпакового квіткоїда, хрестоцвітих клопів, блішок, прихованохоботників, осередково капустяної стручкової галиці, ріпакового пильщика. 4-20% рослин хворіє на пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, білу плямистість, бактеріоз. На 2-16% ярого ріпаку шкодять хрестоцвіті блішки, клопи, яких за надпорогової чисельності знешкоджують дозволеними до використання препаратами, з хвороб виявляють пероноспороз та фомоз.
На плантаціях соняшнику до 20% рослин шкодять піщаний мідляк, сірий південний, сірий буряковий довгоносики. Водночас пероноспорозом, альтерноріозом та фомозом уражено 3-6% рослин, розпочалось ураження іржею.
Картоплю, томати масово заселяють імаго та відроджуються личинки колорадського жука. У Закарпатській, Миколаївській та Херсонській областях виявлено початок ураження фітофторозом та альтернаріозом.
У садах активно розвиваються гусениця яблунева та східна плодожерка. Личинки яблуневого та сливового пильщиків пошкодили 2-15% плодів, а в насадженнях вишні та черешні на 1-7% плодів шкодять личинки вишневої мухи. У виноградниках триває відродження і живлення гусениць гронової листокрутки, розвиваються виноградний зудень, павутинні кліщі, а з хвороб мілдью, оїдіум, чорна гниль та чорна плямистість.