Через різні причини — зокрема, цього сезону це були надмірні опади, які просто не давали змоги вчасно вийти в поле — часто не вдається висіяти усе заплановане, і тут виникає запитання: чи варто зберігати протруєне насіння озимих зернових до наступного сезону? Та які особливості його зберігання?

Утилізувати — дорого, сіяти в наступному сезоні — ризиковано

Якщо залишилось протруєне насіння, то в агровиробника залишається два шляхи: або утилізувати залишки, що суттєво «вдарить по кишені», або зберегти до наступного сезону та все-таки спробувати висіяти. Щодо останнього, то досвідчені агрономи скажуть — теоретично можна, але практично — нема гарантії у схожості такого насіння.

NB: Зберігання обробленого насіння більше півроку негативно впливає на його схожість. Захисний ефект від протруйника також зменшується.

Як зберігати протруєне зерно?

Наводимо кілька порад спеціалістів:

  • зберігати варто у щільно запечатаних промаркованих мішках, бажано з товстого паперу;
  • мішки слід встановлювати на піддоні, щоб не було контакту з вологою підлогою, а також будь-якими іншими джерелами тепла;
  • якщо паперові мішки також загорнуті фольгою для більш тривалого зберігання, то краще її зняти;
  • розмістіть мішки в окремих, сухих та добре провітрюваних приміщеннях від їжі та кормів;
  • зерно не може бути дуже вологим, краще зберігати його в приміщенні з температурою + 5-10 °С та вологістю нижче 60%.

Перед наступною сівбою лабораторна перевірка насіння — обов’язкова

Перед сівбою насіння в наступному сезоні обов’язково необхідно визначити його енергію проростання та схожість. За правильного зберігання, воно покаже дещо нижчі показники — на кілька відсотків, порівняно із збереженим не протруєним зерном.

Можна і самим спробувати перевірити зерно: на скляну, чи пластикову поверхню викласти поглинальний матеріал (бавовна, паперовий рушник), у який варто загорнути 100 випадково обраних зерен, тоді дочекатись проростання зерна і визначити передбачувану схожість насіння. Більш повний та точніший результат забезпечить лабораторія.

Валентина Кравець, за матеріалами Farmer.pl