Що треба знати про зберігання зерна у рукавах

Технологія зберігання зерна у великих поліетиленових мішках (рукавах) з’явилася наприкінці 60-х років минулого століття. Перед активним її застосуванням, дослідними методами довели, що зберігання зерна в поліетиленових мішках не погіршує його якість та не змінює вологість закладеного зерна.

Практично відразу технологія набула широкої популярності в Аргентині, де щорічно збільшувалася кількість зібраного врожаю, а зерносховищ бракувало. В Україні спосіб зберігання зерна у полімерних рукавах почали активно використовувати не так давно — трохи більше десятка років тому. Якийсь час у нас такі рукави найчастіше застосовували для зберігання корму.

Останніми ж роками технологія розповсюдилася і на зерно, особливо на кукурудзу. Адже кукурудзяні сушарки на фермах часто мають набагато нижчу добову продуктивність, ніж зернозбиральний комбайн. Аграрії не встигають просушити зерно для закладання у стаціонарне сховище. Полімерні рукави ж дають змогу зберігати як сухе, так і вологе зерно, тому, щоб не розтягувати збір кукурудзи надовго, аграрії закладають вологе зерно у рукави. Пізніше рукави можна поступово відкривати та висушувати їх вміст.

Цьогоріч використання полімерних рукавів в Україні суттєво розширилося. Військові російської армії зруйнували частину елеваторів в Україні, ще частина перебуває під тимчасовою окупацією, а зерносховища, що функціонують, переповнені. У такій ситуації полімерні рукави є зручною і доступною альтернативою для аграріїв.

Що потрібно мати, крім рукава?

Для якісного зберігання зерна у рукавах потрібна спеціальна пакувальна машина. Без цього пристрою здійснити процес закладання неможливо. Принцип роботи пакувальника в тому, що зерно засипають у завантажувальний кошик, звідки шнековим конвеєром воно транспортується в тунель, де ущільнюється.

Таким чином зерно консервується і може зберігатися тривалий час. Раніше в середньому українські аграрії зберігали продукцію у рукавах приблизно 6 місяців. Тепер, імовірно, тривалість зберігання зросте, однак на якість процесу (за правильної технології закладання і при відповідній вологості) це не вплине, адже у полімерному рукаві зерно може зберігатися і до двох років.

NB: Однак, тривалість зберігання зерна в рукавах залежить від вологості та якості завантаженого зерна. Чим вища вологість зерна і температура зовнішнього середовища — тим коротший термін зберігання.

Інколи, зберігаючи зерно в рукавах, аграрії звертають увагу на появу специфічного запаху. Особливо, коли в рукави закладали вологе зерно. Однак це не є недоліком, а скоріше особливістю такого рішення. На саме зерно цей запах негативно не впливає, до того ж він суттєво зменшується під час сушіння. Це означає, що зерно не втрачає своєї якості.

Підготовка основи для рукава

З одного боку, для основи, на яку викладається рукав особливих вимог немає. Є випадки, коли аграрії розташовують їх на газонах і навіть на полі зі стернею після жнив. Однак у такій ситуації можуть залишатися “колії” під час заповнення рукава, особливо, коли ґрунт вологий. Дно наповненого рукава трохи просідає під тиском зерна, утворюючи заглиблення у ґрунті. Надалі це може викликати труднощі під час розпакування зерна.

Загальне правило у виборі основи, на якій розміщують рукав просте — чим рівніша і твердіша основа, тим легше буде потім діставати з рукава зерно. Найкраще рукав розмістити вздовж нахилу — це забезпечить природний “дренаж”.

Олександр Черненко, керівник відділу продажу зернових рукавів TM Harwell виробництва ТОВ «Планета Пластик»

— Щоб використання поліетиленових рукавів як сховищ для зберігання було ефективним, не викликало труднощів та додаткових затрат – дотримуйтеся інструкції з експлуатації зернових (сінажних) рукавів, — рекомендує керівник відділу продажу зернових рукавів TM Harwell виробництва ТОВ «Планета Пластик» Олександр Черненко. — Дотримання інструкції не лише гарантуватиме вам збереження якості завантаженого продукту, а й збереже гарантію виробника на сам рукав. Особливу увагу приділяйте процесу завантаження, адже саме там потрібно контролювати ступінь розтягування рукава.

Важливою вимогою є очищення майданчика від каміння, дротів, цвяхів та інших речей, які можуть пошкодити рукав. Це ж, до слова, стосується і бур’янів та стерні. Небезпека останньої ще й у тому, що вона є пожежонебезпечною, тому краще видалити стерню і навколо рукавів, щоб запобігти поширенню вогню.

ПОРАДИ ЩОДО ЗАКЛАДКИ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА В РУКАВАХ ВІД ТОВ “ПЛАНЕТА ПЛАСТИК”:

Недоліки зберігання зерна у полімерних рукавах

Однією з проблем такого способу зберігання зерна є вразливість плівки до механічних пошкоджень. Хоч плівка для зернових рукавів доволі міцна, але все ж — це плівка, а не метал чи бетон. Особливо часто пошкодження спричиняють птахи, які проколюють поліетилен дзьобом у пошуках зерна.

Щоб мінімізувати ризики пошкоджень, варто накрити рукав спеціальною багаторазовою сіткою. Від птахів можна використовувати також звукові відлякувачі. Під час завантаження рукава рекомендують уникати розсипання зерна по землі, адже воно приваблює птахів і шкідників.

NB: Миші можуть пошкодити рукав тільки в місцях завантаження, де рукав недостатньо щільно завантажений і має складки. Тому місця завантаження можна обробляти родентицидами.

Коли ж пошкодження вже виявлене, то не варто зволікати з ремонтом. Виробники рукавів часто комплектують їх, наприклад, стабілізованим армованим скотчем, щоб фермер оперативно відремонтував пошкодження.

Виймання зерна з рукава

Найпоширенішим способом дістати зерно з полімерного рукава є використання спеціальної розвантажувальної машини — так званого розпаковувача. Якщо на рукаві був захисний не білий чохол, то його потрібно зняти  за день до початку розвантаження аби вирівняти температуру.

Розвантаження необхідно починати з кінця рукава, на якому завершилося завантаження. Перед початком розвантаження слід переконатися, що ніж розвантажувальної машини гострий по всій довжині ріжучої окрайки. Ніж повинен бути розташований перпендикулярно до рукава і різати по прямій лінії у верхній точці прямо по поздовжній осі рукава, без відхилень вправо або вліво.

NB: Неправильно розташований ніж може призвести до розриву рукава

У процесі розпакування машина намотує на себе плівку, постійно просуваючись уперед, забираючи зерно. Далі воно за допомогою шнекових конвеєрів переміщується, наприклад, на причіп. Під час розвантаження необхідно контролювати швидкість руху розвантажувальної машини, швидкість вибірки зерна з рукава та швидкість намотування розвантаженого рукава.

Альтернативним варіантом для виймання зерна з рукава є телескопічні навантажувачі. Таке рішення актуальне, коли йдеться про невеликі об’єми. У випадку використання навантажувача, плівку розрізають, після чого навантажувач поступово зачерпує зерно, повільно спустошуючи весь рукав.

Рекомендації надані спеціалістами ТОВ “Планета Пластик”

Додамо, що зернові рукави годяться для зберігання практично всіх культур, які вирощують українські аграрії. У них можна закладати соняшник, пшеницю, кукурудзу, ячмінь, ріпак, сою, рис. Також, як ми вже згадували, це оптимальний і зручний варіант для зберігання кормів: плющеного зерна, силосної та зеленої маси, фуражу, сінажу, бурякового жому, макухи тощо. Також зернові рукави придатні для зберігання добрив і навіть виробництва біогазу з побутових відходів.

Наталя ГІРБА

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram