Мікробні препарати це технології майбутнього, що сприятимуть вирощуванню якісної й здорової органічної продукції. За останні 3 роки частка біопрепаратів на українському ринку ЗЗР зросла з 1,3% (2018) до 8,3% (2020). Якщо поглянути на розбивку, то у 2018 році лідерство утримували біоінокулянти, а 2020 уже біофунгіциди (63,5%), з допомогою яких великі агрохолдинги оздоровлюють ґрунти.

Біо, еко, органік це глобальний тренд, який особливо відчувається у сільському господарстві. Попит на органічну продукцію також зростає: обсяги цього ринку оцінюються в 106 млрд євро і, за прогнозами експертів, він і надалі зростатиме. І хоча врожайність органічного агровиробництва здебільшого нижча, ніж при хімічних ЗЗР, дати раду проблемі здатні біотехнології з використанням біопрепаратів. Їх ефективність доведена багатьма дослідженнями вчених із різних країн світу. Уже розроблено міжнародну сертифікацію біопрепаратів біодобрив, біостимуляторів та засобів біологічного контролю. У кожній із цих груп мікробні препарати. І саме мікробні технології стрімко розвиваються у всьому світі, як і в Україні, зазначає Алла Болоховська, директор з маркетингу компанії БТУ-ЦЕНТР.

Що в Україні

З 2015 року на ринку України спостерігається активне зростання виробництва біопрепаратів та збільшення експорту. Зі збільшенням українського виробництва відмічається зменшення імпорту.

NB: Сегментація ринку за видами біопрепаратів змінюється.  У 2018 році значну частку ринку займають біоінокулянти це 47,9 %, біофунгіциди 35,5 %, біодеструктори 6,4 %, а от у 2020 році значну частку займають біофунгіциди 63,5 %, а біоінокулянти 27,2 %, біоінсекцитиди 4,7 %, біодеструктори 3,6 %  та ін.

У Національній економічній стратегії до 2030 року прогнозується збільшення площі земель з органічним статусом до не менше як 3% загальної площі сільськогосподарських угідь та передбачається збільшення експорту органічної продукції до 1 млрд дол.

Агрохолдинги та великі господарства взяли курс на біологізацію та активно застосовують біопрепарати для оздоровлення ґрунтів. Відповідно маємо регіони-лідери за кількістю площ, на яких застосовувалися біологічні ЗЗР це Полтавська, Черкаська, Київська та Хмельницька області.

Світові тренди

Якщо у 1999 році під органічним землеробством було 11 млн га сільськогосподарських площ, то у 2019-му вже 72,3 млн га.

NB: Ринкова частка біопрепаратів за лінійками – із мікроорганізмами становить 58%, біохімікатів 30%, макроорганізмів 13%, а за продуктовою сегментацією: біоінсектициди – 47%, біофунгіциди 44%, біогербіциди 1% та ін. Найбільше ринок розвивається в Латинській Америці та Європі й складає 67% всього світового ринку біоконтролю (біопестицидів).

Світовий ринок засобів біоконтролю (біофунгіциди та біоінсектициди) торік становив 5 млрд дол. (для порівняння: світовий ринок біостимуляторів 3 млрд дол.), а до 2025-го, як прогнозують аналітики DunhamTrimmer, він перевищить 10 млрд дол. Також прогнозується досягнення 10% частки світового ринку ЗЗР, а CAGR зросте на 15-18% до 2025 року.

Що у майбутньому

По всьому світу розробляють і запроваджують законодавчі ініціативи з екологізації та біологізації. У Європі, зокрема, до 2030 року органічне землеробство становитиме 25% усіх площ. Розробляючи стратегію з якості ґрунту, ЄС декларує посилення заходів щодо захисту його родючості, зменшення ерозій, а також покращення різноманіття.

Матеріал підготовлений на основі аналітики DunhamTrimme, IBMA, FIBL, Федерації органічного руху в Україні та асоціації «Органічна Україна», а також компанії «Про Консалтинг».

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram