Провідне місце у підвищенні ефективності добрив полягає у зміні самої філософії системи удобрення. Тож головною метою роботи аграрія із рослиною має стати збільшення поглинання елементів живлення й зниження їх втрат шляхом удобрення коренів рослин, а не ґрунту. Для цього ідеально підходить система In-FURROW, що однією з базових складових інноваційного менеджменту елементів живлення в зоні кореня. Завдяки їй можна ефективно поєднувати декілька видів препаратів, зокрема і біопрепарати від «БТУ-ЦЕНТР». Про те, як правильно працювати за нею та на які моменти звернути увагу, йшлось на вебінарі «Технологія IN-FURROW — стартові добрива та біопрепарати при посіві» проекту «Живі вебінари 2.0», що проводився компанією-виробником біопрепаратів «БТУ-ЦЕНТР» спільно із НВК «Квадрат».

Генетичний потенціал польових культур закладений компаніями-виробниками насіння на сьогодні є набагато вищим, ніж це було раніше, тож потрібно знаходити новітні методи для управління урожайністю та внесення препаратів. Як вважає директор з розвитку НВК «Квадрат» Сергій Полянчиков, сучасному аграрію варто докорінно змінювати підходи до живлення рослин, більше і всебічно досліджувати трикутник «грунт-рослина-мікробіота». Найкраще робити акцент на коріння і ризосферу рослини, працювати на випередження нестачі елементів живлення чи стресів.

NB: Якщо раніше класична інтенсивна технологія передбачала більше внесення фосфору ,то з часом вона стала неефективною, були розроблені більш сучасні методи оптимізації внесення фосфору, і чим далі, технології зміщуються у сторону так званого ризосферного менеджементу. Це можливість незмінною кількістю діючої речовини отримувати більшу ефективність, та коефіцієнт використання поживних речовин.

Із презентації Сергія Полянчикова

— Тобто, головна вимога на сьогодні — це розробка таких добрив та агрохімікатів які можуть покращити взаємодію рослин та грунтових мікроорганізмів. Без інтенсифікації кореневих та ризосферних процесів подальше підвищення ефективності поживних речовин неможливе, — наполягає пан Полянчиков.

NB: Одна із таких новітніх технологій — це IN-FURROW (англ. «ін-фуроу»). Основна практична мета застосування її на полях — забезпечення максимального стартового ефекту і мінімізація негативних стресових факторів, що бувають на початку розвитку рослин. Взагалі, говорячи про IN-FURROW мають на увазі внесення будь-яких препаратів (добрива, ЗЗР, мікробні препарати, регулятори росту тощо) у посівну борозну на насіння або у безпосередній близькості від нього під час посіву. Ця технологія уже встигла довести свою ефективність. Приміром, у США близько 30% площ кукурудзи посіяно з її застосуванням, а у наступні 2-3 роки очікується збільшення її використання аграріями до 50% всіх площ. Найчастіше так вносять у США фосфорні препарати, а також цинк, амінокислотні препарати, біологічні та фітогормональні продукти, плюс роблять спільне внесення із ЗЗР — фунгіцидів та інсектицидів.

— Аграрії переходять на IN-FURROW тому, що перенісши внесення у зону проростання насіння можна, по-перше, розділити несумісні препарати, а по-друге, внести більшу кількість по діючій речовині, і до того ж, маємо велику кількість варіантів по внесенню — від мікробних та біологічних препаратів до фосфорних та калійних, — зазначив директор з розвитку НВК «Квадрат».

NB: Технологія IN-FURROW розвивається і на зараз для внесення добрив під час посіву у безпосередньому контакті/або у безпосередній близькості від насіння застосовують термін POP–UP. Найкращим вибором для внесення добрив у такий спосіб є використання POP-UP добрив – спеціалізовані добрива для ультралокального внесення (рідкі безбаластні добрива з низьким сольовим індексом та мікрогранульовані добрива), а з розвитком технології IN-FURROW у напрямку управління ризосферний процесами на практиці з’явився термін PUE (або POP-UP з високою ефективністю). Таким чином, можна ще мінімум на 30% підняти ефективність стартових добрив.

У світі ця концепція розвивається дуже активно, і яскравим прикладом її появи на українському ринку є «Квантум Діафан ACTion» — нове покоління стартових добрив з технологією інтенсифікації кореневих та ризосферних процесів.

Керівник науково дослідного відділу НВК «Квадрат» Ольга Капітанська під час свого виступу розкрила важливість ризосферного менеджменту рослин та наголосила на ефективності використання «Квантум Діафан ACTion» у польовій практиці. З її слів, на сьогодні, як ніколи раніше, важлива максимізація ефективності кореневих процесів та підвищення коефіцієнту використання елементів живлення рослинами, а не збільшення норм внесення хімічних добрив. І отримати при мінімальному внесенні максимальну продуктивність цілком реально — потрібно лише більше знати й приділяти увагу кореневій системі рослини та ризосфері.

NB: Ризосфера — це шар ґрунту у 2-3 мм, що прилягає безпосередньо до коріння та кореневих волосків. Там відбувається велика кількість мікробіологічних процесів, і за деякими даними концентрація живих організмів бактерій там у 10-20 разів. Корені на початкових етапах інтенсивніше виділяють ексудат, а дефіцит поживних речовин і стрес впливає ексудацію і змінює склад ексудатів, а наявність мікроорганізмів покращує ексудацію. Задача ризосферного менеджменту — максимізація ефективності внесення поживних елементів, підвищення їх засвоюваності, взаємодія ґрунтових організмів із кореневою системою ґрунтом та добривами.

Із презентації Ольги Капітанської

— На сьогодні світова наукова спільнота зосереджена на дослідженні взаємодії мікробіоти та кореневої системи. Дослідженнями встановлено, що застосування технології ризосферного менеджменту щодо ультралокального внесення стартового фосфорного добрива на насіння або безпосередньо разом із ним є ефективним засобом формування ідеальної кореневої архітектури. Таким чином ви отримуєте більший урожай навіть, при внесенні у ранньовесняний сезон і при низьких температурах, коли доступність поживних речовин у ґрунті є низькою, — запевняє пані Капітанська.

NB: Згідно із аналітичними даними НВК «Квадрат», за останні роки кількість компаній, які досліджують та використовують у своїй роботі концепцію ризосферного менеджменту у сфері стартового живлення зросла в рази з двох компаній у 2010 році, до 14 — у 2019 році.

Розробка НВК «Квадрат» — «Квантум Діафан ACTion» — яскравий приклад такої роботи, — це нове покоління стартових добрив з технологією інтенсифікації кореневих та ризосферних процесів. Вони є ефективними за ґрунтового внесення (технологія IN-FURROW), позакореневого підживлення з метою корекції живлення рослин азотом, фосфором і калієм чи фертигації. При цьому, це 100% доступна ортофосфатна форма фосфору, що дає високу ефективність за низьких норм внесення, ефективне засвоєння за низьких температур ґрунту, відсутність баластних солей (хлориди та ін.) і шкідливих домішок.

Норма внесення «Квантум Діафан ACTion» при технології IN-FURROW — 20-50 л/га (25-70 кг/га). Максимальна безпечна для насіння і проростків норма внесення залежить від культури, ширини міжрядь, гранулометричного складу, температури та вологості ґрунту, його катіонообмінної здатності й вмісту органічної речовини, конструкції аплікатора та деяких інших факторів.

NB: Беззаперечний плюс використання «Квантум Діафан ACTion» — ідеальна сумісність внесення з мікроелементами, пестицидами і біодобривами.

Як стверджує старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології «БТУ-ЦЕНТР» Володимир Круть, потрібно розуміти, що мікробні препарати — це не біологічні аналоги пестицидів чи добрив. Мікробні препарати — це, по суті, пробіотики для корекції «дисбактеріозів» ґрунтів та рослин. Вони є мікробними засобами керування живленням рослин та мікробними антистерсантами.

NB: Один із найкращих мікробіологічних добрив для РК-мобілізації та N-фіксації — це Грундфікс. Ґрунтове біодобриво для мобілізації фосфору та калію з нерозчинних сполук, фіксації азоту та підвищення ефективності використання мінеральних добрив Серед переваг препарату можна назвати підвищення доступності й рухомості в ґрунті фосфору й обмінного калію, а також збільшення кількості різних форм азоту в ґрунті, підвищення коефіцієнту використання поживних елементів з добрив у 1,2-1,5 разу, збільшення біологічну активність ґрунту, оздоровлює ґрунт та запобігає його деградації тощо. Він ідеально працює із комплексними добривами «Квантум» за допомогою технології IN-FURROW у нормі 0,5-1 л/га. Норма внесення за цієї технології є мінімальною, адже препарат діє безпосередньо на кореневу систему рослини. Речовини розміщуються саме там, де це необхідно, і економічна ефективність від застосування підвищується.

Із презентації Володимира Круть

Ще одним препаратом, що ідеально підходить для ранньовесняного посіву Володимир Круть назвав мікоризоутворюючий біопрепарат для живлення та захисту від хвороб Мікофренд. Його дія — це активне заселення кореневої та прикореневої зони мікоризними грибами та сапрофітними ризосферними бактеріями, а також збільшення площі поглинання кореневою системою рослин за рахунок утворення та розвитку мікоризи. Тут він порадив забезпечити контакт з насіниною рослини, яка проростає. Найкращий спосіб застосування — це внесення у рядок у нормі 0,2-0,5 л/га із використанням технології IN-FURROW. Також важливо пам’ятати про біологічний захист рослини та контроль патогенів і шкідників.

— Складна проблема для поля — це поява білої гнилі. Недобір урожаю тоді може складати 30-50%. Для того аби проконтролювати появу білої гнилі було розроблено біологічний фунгіцид Склероцид, який має у своєму складі гіперпаразит Coniothyrium minitans який паразитує на патогенних грибах роду Sclerotіnіa. На сьогодні він максимально ефективний для уникнення проявів білої гнилі. Це доведено практикою багатьох господарств в Україні, — коментує старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології «БТУ-ЦЕНТР».

Керівник Інституту прикладної біотехнології «БТУ-ЦЕНТР» Світлана Корсун також наголосила на правильній сумісності та почерговості застосування мікробних препаратів «БТУ-ЦЕНТР» та рідких стартових добрив «Діафан ACTion».

Світлана Корсун презентувала дослідження з фізичної сумісності рідких добрив

— Підводні камені застосування є. Сучасні передові технології землеробства спрямовані на активізацію фізичних та фізико-хімічних процесів у агроценозах. Потенціал рослини аграрії намагаються розвивати повною мірою, а цього не можна зробити без біологічних активаторів ґрунтів та рослини, добрив та ЗЗР. Так постає питання про застосування бакових сумішей. Але випадіння осаду подекуди не дозволяє якісно внести препарати, тому важливо забезпечити життєдіяльність компонентів. Таким чином потрібно робити такі бакові суміші, які б були не тільки економічно вигідними, а й не шкодили рослині та ґрунту. Були проведені дослідження рідких добрив «Квантум Діафан ACTion» та препарату Мікофренд від «БТУ-ЦЕНТР». Результати засвідчили, що при мінімальному розведенні останнього спостерігається їх максимальна сумісність та дієвість. Також було встановлено, що при додаванні Склероциду (0,5-1,5 л) до нативних розчинів добрив Діафен (20=50 л) за температури 20-25 градусів не утворювався гель чи осад, тож препаратом можна ефективно працювати, — наголосила Світлана Корсун.

Ірина Глотова

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram