Тривале загортання у ґрунт (60-65% за чизелювання й майже повне за оранки) побічної продукції зернових культур навіть без унесення гною сприяє збереженню високого рівня потенційної родючості чорнозему. Підтвердженням є дослідження Інституту зернових культур, проведені в умовах північної частини степу України.

Дослідники вирішили залучити до експерименту дві трипільних сівозміни: кукурудза на зерно ячмінь ярий овес, соняшник ячмінь ярий овес.



За вихідної гумусованості орного шару 4,25% на час закінчення другої ротації сівозміни вміст загального гумусу (шар 0-30 см) у сівозміні з кукурудзою становив 4,40%, у сівозміні із соняшником 4,28-4,56%.

Незалежне використання пожнивних решток сприяє підтриманню бездефіцитного балансу органічної речовини у ґрунті тільки за сприятливих умов для отримання високого врожаю вегетативної та кореневої маси рослин (перша ротація). Також цей процес частково забезпечує відтворення гумусу в посушливі роки (друга ротація).

За дві ротації трипільної сівозміни загальний вміст гумусу зріс на 0,15-0,23 тонни/га, що не виходить за межі похибки досліду.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram