Минулого року Міністерство економіки України започаткувало  програму грантів для підприємців, які хочуть створити або розвинути свій бізнес у сфері переробки. Держава видавала підприємствам максимально по 8 млн грн безповоротної допомоги для реалізації виробничих проєктів. Підприємці, які не змогли отримати грант минулоріч, можуть спробувати подати документи у цьому році, адже програма триватиме —передбачено на неї виділити з держбюджету 1,37 млрд грн. Про це під час онлайн заходу «Як аграрії отримували гранти у 2022 році» розповів перший заступник Міністра економіки України Денис Кудін.

 

— У межах програми, з 1 липня 2022 року, через веб-портал «Дія» було подано 1655 заявок від підприємців, 269 заявок отримали позитивне рішення, з них понад 70 — на виробництво харчових продуктів. Відібрано для фінансування також проєкти, пов’язані із  обробкою деревини та металу. Таким чином, загальна сума державної підтримки становить 1,5 млрд грн. На сьогодні це найбільша програма розвитку переробних підприємств в Україні. Таким чином кожна п’ята заявка стає результативною. Чому кожна п’ята? Бо були повторні спроби подання заявок через відмови. Але заявники робили роботу над помилками подавались повторно і отримували грант. Шанси доволі високі, — зазначив заступник Міністра економіки України Денис Кудін.

NB: Згідно із умовами розробленої Мінекономіки програми, перша тисяча заявників отримує грант у розмірі 70% від вартості проєкту, для наступних учасників держава надає кошти у розмірі до 50% вартості проєкту. Також учасники можуть залучити додаткові кредитні кошти — до 16 мільйонів гривень за програмою «5-7-9» під 0% на 5 років.

Великий плюс програми у тому, що ніякої безпосередньої взаємодії із чиновниками немає, всі документи подаються у електронній формі, вся програма побудована таким чином, що оцінюють заявки представники партнера програми — «Ощадбанку».

Програма у пілотному режимі працювала з літа минулого року і продовжиться у 2023 році, тож агровиробники зможуть отримати кошти від держави. А ті, хто подавався та отримав відмову, також мають шанс подати заявку повторно. У держбюджеті на грантову програму вже виділені окремі кошти.

— Для нас принципово важливо, аби якомога більше підприємств брали участь у грантових програмах, адже пріоритет уряду на 2023 рік — розвиток агропереробки. Якщо у 2022 році програма працювала у пілотному режимі, ми намагалися її максимально доопрацювати і навчитися видавати гранти, адже раніше подібного досвіду у держави не було. Зараз проєкт пройшов пілотну фазу і на 2023 рік ми покладаємо велику надію. Весь цей рік вона діятиме. Зараз гроші є, і затримок як у минулому році не буде. Окремою статтею у державному кошторисі 2023 передбачено виділити на це 1,37 млрд грн. Якщо ситуація покращуватиметься, то Верховна Рада буде додавати кошти на програму, бо попит є, – прокоментував  Денис Кудін.

На думку чиновника, українська промисловість має продовжувати йти у напрямку глибинної переробки.

Як приклад чиновник навів досвід Канади, яка так само, як і Україна, у 2021 році відправила на експорт 75 млн тонн товарів. Але якщо  Канада отримала за них  55 млрд доларів виручки, то Україна — лише 22 млрд доларів. Це та різниця у ціні, яку ми недоотримали, оскільки не побудували переробні підприємства. Це означає що окупність інвестицій в Україні можуть складати рік-півтора, а подекуди — 6-8 місяців. Через проблеми з логістикою і ціну перевезень виробнику потрібно дивитися у бік підвищення ціни експортованого товару, а це може дати лише глибинна переробка. Тому безповоротна грантова підтримка сьогодні, як ніколи, на часі для середніх та дрібних виробників. Приміром достатньо велику суму допомоги отримали підприємства, які займаються консервацією овочів та фруктів, виробництвом борошна, пелет з деревини.

— Був цікавий проєкт з Тернопільщини з виробництва  та фасування сухих сумішей  швидкорозчинних крем-супів, який отримав 5 млн грн грантових коштів. Це актуально для України не тільки у сучасних реаліях, а далі може стати експортною позицією. Україна має всі можливості відправляти продукцію на ринок ЄС, поки що терміном на один рік. Але ми працюємо над тим аби закріпити позиції, – зазначив Кудін.

berry ягоди переробка

Хто має шанс на грант?

Аби стати учасником програми, підприємцю необхідно підготувати чіткий та вичерпний бізнес-план та подати разом із заявкою та документами для верифікації підприємства через Портал Дія. АТ «Ощадбанк» протягом 10 днів здійснює оцінку бізнес-плану, перевірку ділової репутації отримувача, а також проводить з ним співбесіду. Рішення про надання гранту приймається Мінекономіки на основі оцінювання банку.

Також держава встановила чіткий перелік ФОП та юридичних осіб, які можуть отримати грантові кошти:

  • не розміщуються і не діють на тимчасово окупованих територіях станом на момент подання заявки;
  • не здійснюють господарську діяльність на території рф;
  • не належать до підсанкційних осіб;
  • не є банкрутами, не перебувають у стадії банкрутства;
  • мають кінцевих бенефіціарів-громадян України.

NB: Гроші з гранту перераховуються на банківський рахунок заявника лише на конкретні, визначені цілі. Приміром це може бути придбання основних засобів виробництва, витрати на їх доставку та введення в експлуатацію. На обладнання накладається заборона відчуження до виконання умов за грантом. У випадку руйнування переробного підприємства внаслідок збройної агресії рф держава компенсує отримувачу його власний внесок у повному обсязі.

Досить важливою є і дотримання іще однієї умови. Так, учасники програми зобов’язані протягом 3 років з дня отримання гранту сплачувати податки, збори та ЄСВ у розмірі отриманих коштів та створити не менше 25 робочих місць. Якщо ці вимоги не будуть виконані, то отримувач повинен самостійно повернути різницю між сумою отриманого гранту та фактично сплаченими платежами.

Виробник деревинних пелет Віталій Шуберанський з компанії «Френд» засвідчує, що, попри певні перепони, отримав грант.

— Кошти уже надійшли перед Новим роком. Ми отримали  від держави 7 млн грн, а власний внесок був 12 млн грн.  На початку січня ми оплатили обладнання і наприкінці місяця почнемо монтаж. Мені сподобалось, що участь у програмі та заповнення заявки дозволяють більш ретельно поставитись до бізнес-плану, зважити перспективи, впевнитись у реальності свого задуму. Ми також збільшуємо кількість робочих місць у сільській місцевості, зараз у нас працює 25 працівників, і ще двоє оформлюємо в штат. Сам запуск підприємства з виробництва пелет плануємо уже 15 лютого, — ділиться радістю підприємець.

пелети деревина

Камені спотикання

Під час надання необхідних документів особи, які хочуть отримати грант, роблять типові помилки.

— Ми майже півроку працювали над тим, щоб усунути двозначності, виправляли документи так, аби однакових системних помилок не було. В ідеалі, ми хотіли, щоб кожне підприємство, яке вирішило спробувати свої сили і звернутися за грантами, зрештою  їх отримали. Але, оскільки, гроші йдуть з державного бюджету, то бюджетне законодавство традиційно суворе, тому заявка повинна відповідати вимогам. Мета у тому, щоб навіть якщо підприємство на початку не отримало грант, могло врахувати зауваження, виправити помилки та допрацювати ідею, і врешті-решт отримати грант, — сказав Кудін.

Заступник Міністра економіки України зазначив, що, на жаль, є випадки анулювання уже  погодженої заявки на надання коштів. Підприємці не дотрималися вимоги щодо внесення своєї частини коштів у програму. Тому заявки анулювали, але підприємці можуть подаватись цього року ще раз.

Причини відхилення заявки на грант:

  • Недопрацьований бізнес-план та помилки у цифрах. Ключова вимога при наданні гранту — кількість нових створених робочих місць. Ці грантові гроші протягом трьох років повертаються у казну у вигляді податків, тому робітники мають бути працевлаштовані офіційно і податки із заробітної платні мають надходити у бюджети різних рівнів.
  • Розмір власного внеску. Коли йдеться про те, що 8 млн — максимальний розмір державного фіксування, і це не більше 70% від загальних коштів. Заявник, обчислюючи свій внесок, рахує 30% від 8 млн грн, а це неправильно — власний внесок має бути не меншим за 3,4 млн грн. Кожна друга відмова ґрунтується на цій банальній математичній помилці.
  • Нецільове використання коштів. Держава фінансує лише капітальні інвестиції. У «Дії» завантажений перелік документів із чіткими вимогами до фінансування. Приміром, грант не можна отримати для придбання авто, ремонту чи будівництва приміщень, але можна отримати на придбання обладнання.
  • Валютні контракти. Дуже бажано, щоб обладнання, яке планує придбати компанія, було українського виробництва, чи бодай 50% його було вироблено в Україні. Якщо особа подає заявку на купівлю обладнання лише іноземного виробництва, то заявка буде відхилена.

Ірина ОЗТЮРК, для GrowHow

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram