Верховна Рада під час останнього пленарного тижня літа у другому читанні підтримала проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання проведення деяких фітосанітарних процедур», яким змінила фітосанітарні процедури в Україні.

NB: Новим законом запроваджується Реєстр уповноважених фітосанітарних лабораторій, існування яких дозволить створити ефективну систему простежуваності висновків лабораторій та фітосанітарних сертифікатів, виданих на їх основі. Також закон врегульовує проведення фітосанітарної експертизи та арбітражної фітосанітарної експертизи.
Також в законі прописано, що строк дії фітосанітарного сертифіката на території України становить 14 днів. Документом передбачається запровадження адміністративної відповідальності посадових осіб фітосанітарних лабораторій за неналежне дотримання законодавства про карантин рослин під час проведення фітосанітарної експертизи.

Також при видачі фітосанітарного сертифіката на експорт та реекспорт повинні враховуватися фітосанітарні вимог країни-імпортера. При цьому за повторне протягом року порушення проведення експертизи, що призвело до отримання від країни-імпортера двох і більше нотифікацій про невідповідність фітосанітарним заходам, передбачено накладення штрафу на посадову особу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Загалом законом запроваджуються нові терміни у сфері карантину рослин («арбітражний зразок», «виїмка», «візуальна перевірка», «партія», «зразок-документ», «лабораторія», «фітосанітарна експертиза»), уточнюються повноваження центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики та реалізують державну політику у сфері карантину рослин, запроваджується Реєстр уповноважених фітосанітарних лабораторій, надається право здійснення фітосанітарної експертизи фітосанітарним лабораторіям недержавної форми.

Закон набуде чинності наступного дня після його опублікування та буде введений в дію через шість місяців з дня набуття чинності.