Верховна Рада 20 березня затвердила порядок денний восьмої сесії, у який включено законопроект №7403-2, яким повертається відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку. Як зазначив спікер парламенту Андрій Парубій, законопроект може бути розглянутий і затверджений уже цього тижня.

— Зараз я даю доручення комітету податкової політики невідкладно розглянути проект закону 7403-2 як невідкладний. Як обіцяв голові аграрного комітету Бакуменку, представникам аграріїв, я даю невідкладне доручення комітету, — сказав Парубій після голосування у вівторок.

Члени комітету, які того ж дня зібрались на засідання, оперативно розглянули законопроект та рекомендували народним депутатам прийняти його за основу і в цілому.

NB: Як зазначає Всеукраїнська аграрна рада, без експортного відшкодування ПДВ для олійних збитки малих та середніх аграріїв сягнуть 6,2 млрд грн. В результаті рентабельність вирощування сої та ріпаку скоротиться щонайменше на 17%, що призведе до значного скорочення посівних площ під олійними культурами.

Аби привернути увагу влади до цієї проблеми 15 березня аграрії провели попереджувальні акції протесту і перекрили головні автомагістралі у Кіровоградській, Черкаській, Херсонській, Чернігівській, Вінницькій, Одеській, Рівненській, Хмельницькій та Полтавській областях. Загалом, на протест вийшло близько 2000 аграріїв, які вивели на дороги важку техніку та заблокували рух на годину: з 10:30 до 11:30.

20 березня аграрії уже розпочали безстрокові акції з перекриттям основних українських автомагістралей. Близько 10 тис. аграріїв з усіх куточків України вивели на дороги важку техніку та заблокували рух у тринадцяти областях. Зокрема, рух транспорту був обмежений у Черкаській, Вінницькій, Полтавській, Кіровоградській, Харківській, Чернігівській, Рівненській, Одеській, Київській, Хмельницькій, Одеській, Івано-Франківській та Сумській областях. Після включення законопроекту в повістку сесії блокаду зняли. Однак  аграрії попереджають: якщо народні депутати знов затягуватимуть розгляд законопроекту №7403-2 та не виноситимуть його у сесійну залу парламенту, акції продовжуватимуться та набуватимуть більших масштабів.

Зазначимо, що скасування відшкодування ПДВ означає, що при експорті сої та ріпаку експортер буде зобов’язаний відносити податковий кредит з ПДВ, що виникає при закупівлі відповідних культур у виробників, на витрати, що призводить до падіння закупівельних цін на ці культури на 16,7%. Це, в свою чергу, завдасть збитків українським сільгоспвиробникам і збільшить прибутки переробних підприємств.