Травень добігає кінця, а великий відсоток посівів озимої пшениці перебуває в ослабленому стані. Причин для цього більше, ніж достатньо. У цій статті спробуємо проаналізувати основні з них – ті, що мають суттєвий вплив на зниження врожайності, та визначити, що має бути в баковій суміші для ефективного захисту прапорцевого листка, а отже – і врожаю.

Наслідки мокрої весни

На значній частині території України впродовж квітня випадали дощі, що перевищували середні багаторічні норми в рази, що ускладнювало й унеможливлювало вчасний хімічний захист посівів.

Внесений азот через таку кількість опадів промився в нижні горизонти (30-60 см), а не засвоювався рослинами. Якщо господарство зробило одне підживлення з метою економії, то потрібно було або робити друге, або рослини на разі перебувають у стресі від нестачі азоту. Як ми знаємо, азот один із найважливіших елементів живлення, оскільки він входить до складу білків, нуклеїнових кислот, ферментів, молекул хлорофілу. Нестача азоту сильно гальмує ріст і розвиток рослин (фото 1). Втрати врожаю можуть досягати 50% і більше.

Фото 1. Відмирання нижніх листків пшениці через нестачу азоту, абортація додаткових пагонів кущення

Через надлишок опадів посіви стояли в воді до початку травня. Анаеробні умови, що там утворилися, не давали можливості формуватися кореневій системі. На ґрунтах, де є проблема переущільнення нижніх шарів, виникли втрати летких форм азоту в атмосферу через зниження повітропроникності, оскільки повітряні пори заповнені водою (фото 2). Втрати врожайності в цьому випадку перевищують 50%.

Фото 2. Стан пшениці, яка перебувала у воді 3 тижні

Оскільки на значній частині площ озимої пшениці сівбу проводили без стартових добрив або з меншою кількістю (через значне зростання цін), звичайно, що рослини недоотримали фосфор – сформували слабку первинну кореневу систему з осені, а також недостатньо розвинуту вторинну навесні (фото 3). Такі рослини більш чутливі до фізіологічних стресів, у них низький опір хворобам, вони складніше відновлюються після стресу й не мають можливості повноцінно засвоювати поживні речовини з ґрунту.

У багатьох регіонах України в першій половині травня спостерігали нічні приморозки, у деяких місцях температура вночі знижувалася до -5 °С. Пшениця має високу стійкість до приморозків, проте, якщо рослини ослаблені зимівлею та багатьма іншими чинниками, то їх може пошкодити й короткочасне зниження температури. Цього року для озимих культур це стало справжнім випробуванням, тому що  через теплу зиму рослини не змогли загартуватися і не були готові до різких перепадів денної плюсової та нічної мінусової температур. Як наслідок – підмерзання кінчиків листків, тимчасова зупинка росту та розвитку, що, звичайно, впливає на зниження врожайності.

Вилягання посівів

Після зливних дощів із вітрами в середині травня частина посівів вилягла, оскільки не було проведено рістрегуляції або проведено пізніше, що вже не вплинуло на довжину першого міжвузля і на стійкість рослин. Таку ситуацію спостерігаємо на посівах, де було внесено достатню кількість азотних добрив, особливо на фоні мінімальної кількості фосфору. На таких посівах ми можемо недорахуватися від 15 до 50% урожаю, оскільки вилягання відбулося на ранніх фазах – вихід у трубку-прапорцевий листок.

Гербіцидний стрес

Внесення бакових сумішей гербіцидів проти дводольних і злакових бур’янів  нанесли стрес посівам озимої пшениці, які до внесення перебували в хорошому стані. На листках появилися опіки, рослини призупинилися в рості, здалеку посіви набули жовтуватого відтінку (фото 4). Знадобилося 7 днів, щоб рослини відновили вегетацію.

Фото 4. Стан рослин пшениці озимої на 5-ий день після внесення бакової суміші гербіцидів проти дводольних і злакових бур’янів

У цьому сезоні можна було спостерігати «недопрацювання» гербіцидів (тифенсульфурон-метил + трибенурон-метил + флорасулам): по-перше, вони працювали довго, оскільки за знижених температур їхня ефективність знижувалася, а по-друге, на значному відсотку посівів не забрали складні бур’яни, особливо, якщо гербіциди вносили із запізненням на перерослі бур’яни.

В одному з господарств після застосування вище вказаної бакової суміші діючих речовин на полі залишилася пшениця і волошка синя. На час внесення гербіцидів волошка вже мала висоту 10-15 см, але була нижчою за пшеницю, яка на той час перебувала у фазі ВВСН 32-33. Після внесення волошка зупинилася в рості, менші рослини загинули, але більші відновили вегетацію і вже через 14 днів після внесення зрівнялися за висотою з пшеницею (фото 5).

Фото 5. Посіви пшениці озимої забур’янені волошкою синьою

Вирішили застосувати гербіцид МЦПА у формі диметиламінної солі. На час внесення рослини пшениці перебували у фазі виходу прапорцевого листка ВВСН 39, хоча рекомендації щодо застосування МЦПА – від фази кущення до прапорцевого листка ВВСН 21-37. На фото 6 ми бачимо роботу гербіциду на дуже перерослу волошку через 7 днів після внесення.

Фото 6. Прояв дії МЦПА на перерослу волошку синю

Візуального негативного впливу на рослини озимої пшениці ми не спостерігали, але розуміємо, що кожне гербіцидне навантаження, особливо в такі пізні терміни має вплив на врожайність і може спричинити її зниження на 15% і більше.

Читайте також: Наслідки холодної дощової весни на пшениці озимій: як захистити посіви

Хвороби прогресують

На посівах спостерігаємо значний відсоток ураження хворобами, здебільшого – борошниста роса, септоріоз, піренофороз.

Борошниста роса служить воротами для зараження іншими хворобами та звичайно має вплив на врожайність. Інтенсивний розвиток захворювання, за багаторічними спостереженнями, може бути причиною зменшення кількості та маси зерен і недобору врожаю від 15 до 36%, а за невчасного контролю – і більше (фото 7).

Фото 7. Борошниста роса

Септоріоз є однією із найнебезпечніших і руйнівних хвороб листя, стебла та колоса озимої пшениці. Збудник зменшує площу зеленого листя для фотосинтезу та впливає на якість зерна. В сильно уражених рослин втрати врожаю можуть досягати 50% (фото 8).

Фото 8. Септоріоз листя

Якщо раніше вважали, що піренофороз поширений у південній частині країни, то останні два роки ця хвороба є на всій території України. Прояв піренофорозу у південному та східному регіонах спостерігаємо в більш ранніх фазах пшениці 30-32 ВВСН. На іншій території – після 32-ї фази ВВСН, найчастіше в 37 ВВСН. Найбільшу шкодочинність завдає в фазу 37-39 ВВСН – вихід прапорцевого листка (фото 9).

Фото 9. Піренофороз

Втрати врожаю від піренофорозу за підсумками спостережень: 

  • маса тисячі насінин – 14-31%;
  • кількість зерен у колосі – 3-11%;
  • зменшення кількості пагонів – 17-18%;
  • скорочення періоду наливу зерна на 3-6 діб;
  • втрата врожаю зерна – 20-50%, а під час епіфітотій – до 65%.

Шкідники не сплять

Спостерігаємо також значний розвиток шкідників, особливо багато трипсів і клопів шкідлива черепашка. В багатьох господарствах не приділяють достатньо уваги контролю шкідників, а втрати від їх діяльності можуть перевищувати 30%. Якщо на один колос у період початку фази колосіння пшениці припадає 20–30 трипсів, втрати зерна сягають 14–24% (фото 10, 11).

Фото 10, 11. Трипси та їхні личинки в посівах пшениці

Клоп шкідлива черепашка крім зниження врожайності впливає і на втрату якості клейковини, унаслідок чого борошно стає непридатним для випікання хліба. Це вже відбувається за наявності 3% пошкоджених клопами зерен. Такий рівень пошкодження спостерігається за чисельності 3-5 личинок на м2 (фото 12).

Фото 12. Клоп шкідлива черепашка в посівах пшениці

NB: Прапорцевий листок у пшениці, за результатами багатьох досліджень, відповідає за збереження 43% урожайності. З цього випливає, що його потрібно захистити та зберегти його вегетацію якомога довше.

Що має бути в баковій суміші для захисту прапорцевого листка

Фунгіцид, який проконтролює присутні у вас хвороби. Для захисту посівів пшениці від піренофорозу варто робити вибір на користь фунгіцидів, що мають у своєму складі стробілурини та карбоксаміди. Стробілурини мають превентивний захист, що дає можливість рослині уникнути пошкоджень тканин і, у підсумку, не витрачати сили на боротьбу з патогеном. Якщо ж патоген уже проник усередину рослини, і ви спостерігаєте достатній відсоток ураження, то стробілуринова група не зможе повністю проконтролювати. Підсилити дію допоможуть карбоксаміди, що мають системну дію. У боротьбі з хворобами, особливо з піренофорозом, потрібно працювати на випередження, профілактично, якщо ви хочете отримати запланований урожай.

Інсектицид – краще двокомпонентний, контактно-системної дії для захисту від комплексу шкідників.

Амінокислоти – для подолання стресу від погодних чинників та стимулювання природного захисту рослин від патогенів.

Не проґавте шанс зберегти врожай!

У процесі внесення бакових сумішей, у складі яких є фунгіциди, важливо дотримуватися єдиної норми виливу та забезпечити добре покриття всієї листкової поверхні.

З поставленими завданнями легко впорається обприскувач французької компанії BERTHOUD.

Особливу увагу варто звернути на високопродуктивну самохідну машину BERTHOUD Raptor. Виробник пропонує моделі з баками 3200 л, 4200 л і 5200 л, зі штангами від 24 м (Axiale) до 42 м (Ektar). Потужність забезпечує 6-циліндровий двигун Deutz 200–270 к.с.

Обприскувачі BERTHOUD обладнані штангою AXIALE з легендарною стійкістю, завдяки підвісці в центрі мас (запатентоване унікальне рішення французького виробника). Це максимально просте, механічне, без складної електроніки рішення забезпечує неперевершену вертикальну стійкість штанги, особливо на розворотах і схилах.

Штанга також обладнана механізмом поглинання поздовжніх коливань, який гасить коливання у горизонтальній площині під час гальмування чи збільшення швидкості руху машини.

NB: Завдяки стійкості штанги, стабільному дотриманню висоти над оброблюваною поверхнею та якісному міжфорсунковому перекриттю, обприскувачі BERTHOUD відмінно справляються зі завданням якісного й безпечного внесення препаратів для захисту посівів зернових.

Незважаючи на складність цього сезону, завдання кожного агронома – бути в полі, вміти діагностувати проблему та вчасно на неї реагувати. Саме тоді, у симбіозі з природою, і можна отримати хороший результат.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram