Українські компанії нещодавно пройшли тестове навчання з процедури примусового виконання аграрних розписок, тобто технології повернення позик за умови, якщо сільгоспвиробники відмовляються від виконання своїх зобов’язань за аграрними розписками. При цьому експерти зазначають, що за неповні п’ять років, впродовж яких аграрні розписки впроваджуються в Україні, не було жодного випадку дефолту за ними. Аграрії вчасно і повною мірою розраховувалися з кредиторами, які надавали їм позики матеріально-технічними та фінансовими ресурсами.

Особливих темпів поширення новий інструмент кредитування набув уже цього року, коли почав впроваджуватися по всій Україні. А станом на 16 липня було оформлено 638 аграрних розписок на загальну суму понад 4 млрд гривень.Як розповіла керівник Програми IFC «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії» Лія Сорока, завдяки отриманим кредитам, крім основних зернових і олійних культур, таких як пшениця, ячмінь, соняшник, ріпак, соя, вирощується й чимало нішевих. А нещодавно розписки зайшли і в тваринництво.

Водночас учасники цього ринку припускають, що долучення до аграрних розписок великої кількості сільгоспвиробників може створити ситуацію, коли хтось із них уникатиме виконання своїх зобов’язань перед кредиторами. Тому потрібно знати, як діяти у форс-мажорних обставинах з тим, щоб повернути надані аграріям позики.

Міжнародні спікери зазначають, що процедура примусового стягнення за аграрною розпискою є доволі простою. Перше, що може зробити кредитор вже наступного дня після невиконання сільгоспвиробником своїх зобов’язань, це звернутися до нотаріуса за виконавчим написом. При цьому не обов’язково звертатися до нотаріуса, який посвідчив цю аграрну розписку. Головне, щоб він мав право працювати з цим інструментом.

NB: За заявою кредитора виконавче провадження відкривається негайно впродовж одного дня.

Впродовж семи днів з дати відкриття провадження виконавець має забезпечити передачу предмету застави. За товарною аграрною розпискою він знаходить врожай і передає його кредитору. А за фінансовою вчиняє ще й додаткові дії: після знаходження врожаю оцінює і продає його, тож відповідно повертає борг грошима.

Організатори тренінгу зазначили, що кредитори можуть скористатися послугами як державних виконавців, так і приватних.Щодо державних виконавців діє територіальна та майнова юрисдикція. Районні відділення Держаної виконавчої служби (ДВС) приймають заяви, якщо сума боргу не перевищує 10 млн гривень. Якщо ж вона коливається в межах 10-20 млн гривень, то доведеться йти до відповідного відділу примусового виконання рішень Територіального відділу юстиції. Якщо ж борг перевищує 20 млн гривень, то заяву потрібно подавати, виконавче провадження відкривати і в подальшому здійснювати Відділом примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби.

Робота з приватними виконавцями в цьому плані є дещо простішою. Вони приймають усі документи незалежно від розміру заборгованості в межах виконавчого округу. Щоправда, на приватних виконавців поширюється певне обмеження: впродовж першого року своєї діяльності вони можуть працювати зі справами, сума заборгованості за якими не перевищує 20 млн гривень.

NB: Водночас пакет документів, на підставі яких відкривається виконавче провадження, є мінімальним. Йдеться про заяву стягувача, квитанцію про сплату ним авансового внеску у розмірі 2% від суми стягнення. І, звичайно ж, подається нотаріальний напис, який підшивається до аграрної розписки.

А от арешт заборгованого врожаю можливий лише при роботі з фінансовою аграрною розпискою. Бо тут важливо не просто знайти врожай, але й визначити його обсяг, якість, оцінити належним чином і реалізувати його на публічних торгах. Все це потребує додаткового часу і залучення додаткових експертів. З товарною аграрною розпискою в цьому сенсі діяти набагато простіше. Вона передбачає розрахунок сільськогосподарською продукцією, і потому, як буде знайдена, вона повертатиметься кредитору. Відтак розрахунок із ним прискорюється.

Ірина Шевчук, за матеріалами Національного прес-клубу «Українська перспектива»

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram