Зазвичай прихованохоботники – це весняні шкідники. Але є один їх вид – чорний стебловий капустяний прихованохоботник, який заселяє посіви ріпаку озимого вже з осені, на початку вересня.

Відбувається це практично в один час із ріпаковою блішкою. Перелітаючи від місць літнього харчування (зібрані поля ріпаку, узлісся), дорослі жуки додатково харчуються на молодому листі ріпаку.

Приблизно зі середини жовтня чорний стебловий капустяний прихованохоботник відкладає свої яйця у тканину пазух молодих листків, найчастіше кладками у кількості 3-12 штук.

Але основна шкода не від жуків, а й від личинок:

  • Личинки просвердлюють стебло та вигризають його до рівня нижче точки росту рослини.
  • В одній порожнині стебла може зимувати до 20 личинок.
  • Уражені рослини частіше вимерзають, ніж неуражені.
  • Ознаки пошкодження подібні до ознак, спричинених личинкою ріпакової блішки.
  • Личинки можуть бути причиною раннього (осіннього, весняного) вилягання рослин ріпаку.

Як проконтролювати наявність прихованохоботника з осені?

Перший і найважливіший контроль проводимо вже в період вересень-середина жовтня:

  • Ставимо жовті чашки-пастки – мінімум 2 штуки на 100 гектарів.
  • Економічний поріг шкодочинності (ЕПШ) – 10 жуків на одну жовту чашку впродовж 3-х днів.
  • Якщо у посівах досягнуто ЕПШ, то потрібно провести обробку посівів контактним чи контактно-системним інсектицидом.
  • Внесення цих препаратів бажано проводити в теплу сонячну погоду, коли жук інтенсивно харчується.

NB: Наше основне завдання – провести захист посівів від жука до відкладання яєць.

 Як розпізнати шкідника?

Стебловий капустяний прихованохоботник – це жук завдовжки 2,5-3,5 мм, чорного кольору, дещо блискучий, вкритий досить густим волосяним покровом. Ноги чорні, лапки рудуваті. Без використання мікроскопа його дуже важко розпізнати, проте ми знаємо, що в цей час шкодить саме він.

Чорний стебловий капустяний прихованохоботник

Другий контроль – у жовтні-листопаді. У цей період, обстежуючи посіви озимого ріпаку, ми розрізаємо рослини та спостерігаємо, чи достатньо їм бору, чи не витягнута точка росту. Особливо, якщо ви зауважили проколи на стеблі, обов’язково розріжте рослину та подивіться, чи всередині стебла (ближче до кореневої шийки) немає личинок.

Якщо ви виявили в стеблі личинки, то, не зволікаючи, потрібно провести обробку системними або фосфорорганічними інсектицидами. Такі інсектициди поглинаються корінням і листям рослин, переміщаються по судинній системі з поживними речовинами та роблять рослини отруйними для комах-паразитів. Поки судинна система всередині стебла не сильно уражена личинками, то діючі речовини інсектицидів можуть потрапити до місця їх живлення.

Потрібно пам’ятати і про температурний режим. Оскільки оптимальна температура застосування більшості інсектицидів +10°С, а в цей період температури бувають вже дуже зниженими, тому потрібно правильно вибирати часові рамки застосування препаратів.

Якщо ми не проконтролювали наявність стеблового прихованохоботника з осені, то наші проблеми продовжуються навесні, коли личинки починають посилено харчуватися.

Як розпізнати уражені рослини навесні?

  • На стеблі біля місць проколів з’являється коричневий порошок, що виштовхується з порожнини стебла.
  • Переважно від ушкодження гине центральне стебло рослини й утворюється багато бічних пагонів.
  • Коли верхівка основного стебла ріпаку пошкоджена восени та відмирає, а рослина формує бічні пагони, то часто такий прояв можна сплутати з пошкодження від морозу.
  • Можливе вилягання стебел рослин на рівні поверхні ґрунту, особливо за сильних вітрів.
  • У рослин, що вижили, в’яне та опадає листя, ріст сповільнюється. Унаслідок ураження сильно затримується період цвітіння та дозрівання.

Якщо склалася така ситуація, що ознаки ураження ви помітили аж навесні, то, на жаль, ефективних методів боротьби вже немає. Від діючих речовин інсектицидів личинки добре захищені порожнинами стебел рослин, які вони самі ж і утворили, харчуючись.

Як правило, поширення розвитку капустяного стеблового прихованохоботника відбувається в роки з довгою теплою осінню. В інші роки присутність цього шкідника на посівах з осені досить незначна.

NB: Потрібно пам’ятати, що наявність личинки стеблового капустяного прихованохоботника на посівах ріпаку озимого навесні може призвести до 50% втрати врожаю.

Кожного року такої проблеми немає, але розслаблятися не можна. Щоразу, обстежуючи посіви, розрізайте рослини та перевіряйте стебло, ставте чашки-пастки. У боротьбі з цим шкідником важливо спрацювати на випередження! Якщо ви ще не зробили такого обстеження, то варто чим швидше зробити: ще є час і сприятливі погодні умови, щоб провести захист посівів.

Прицільне знищення шкідника

Що ще нам важливо в роботі зі системними інсектицидами? Звичайно, що якісно провести саме обприскування. Справитися з цим завданням вам допоможуть обприскувачі французької компанії BERTHOUD.

Обприскувачі обладнані штангою AXIALE з легендарною стійкістю, завдяки підвісці в центрі мас – це запатентоване унікальне рішення компанії BERTHOUD. Штанга забезпечує неперевершену вертикальну стійкість, особливо на розворотах і схилах. Штанга також обладнана механізмом поглинання поздовжніх коливань, який гасить коливання у горизонтальній площині під час збільшення швидкості руху машини чи гальмування.

NB: Стійкість штанги і стабільне дотримання висоти штанги 50 см над оброблюваною поверхнею та якісне міжфорсункове перекриття забезпечує рівномірне покриття поверхні рослин робочим розчином і прицільне знищення шкідника.

Для обробки посівів озимих культур на початкових етапах вегетації варто вибирати форсунки з кутом розпилу 110°, тоді край факелу розпилу форсунки попадає на центр факелу розпилу сусідньої форсунки, забезпечуючи оптимальне якісне перекриття.

У технології вирощування озимого ріпаку боротьба зі шкідниками – це робота на випередження. Обстежуйте свої посіви, правильно підбирайте препарати, норми, температурні режими та технічні режими обприскування, щоб ваша робота була ефективною.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram