Кукурудзяний стебловий метелик належить до найнебезпечніших шкідників кукурудзи у всіх зонах вирощування. Пошкоджує також такі культури сорго, коноплі, хміль тощо. Саме у липні відбувається літ метеликів, тому саме зараз треба моніторити посіви і, за наявності шкідників, проводити інсектицидний захист.

Літ метелика триває до 2-3 тижнів і весь час (з перервами в процесі створення нових яєць) самки літають по полях і відкладають свої яйця. З цієї причини шкідника неможливо побороти повністю, оскільки літ метеликів триває з червня по серпень, і жоден інсектицид не має такого довгострокового ефекту. Тому хімічний контроль варто організувати так, щоб за допомогою 1-2 процедур обмежити найбільшу кількість шкідника.

Кукурудзяний стебловий метелик ©Фото GrowHow.in.ua

Стебловий метелик найбільш активний після темноти. У липні більше метеликів (особливо самок) від місць відпочинку (сховищ) до кукурудзяних полів зазвичай відбуваються після 19-20 год., а кульмінація льоту закінчується після 22 год. Найбільш активні метелики літають на кукурудзяному полі з 22 до 23 год. вночі. Після півночі (зазвичай після 24 до 2 год. ночі) їх кількість падає.



Фахівці вважають, що саме нічні обприскування під час інтенсивного льоту шкідника найбільш ефективні. Крім того, зараз у  липні можна побороти шкідника у двох стадіях метелики та гусениці.

Крім того, науковці стверджують, що метелик не споживає безпосередньо листя кукурудзи, оброблених інсектицидом раніше льоту. Адже метелики часто сидять на внутрішній стороні листка, тому їхній прямий контакт з інсектицидом набагато менший, ніж гусеницями, які мігрують по всій рослині і харчуються різними частинами рослин. А відтак гусениці гинуть від шлункової дії препарату.

Від стеблового метелика треба поєднувати як агротехнічний, так і хімічний методи захисту.

— Для контролю шкідників варто знищувати товстостеблі бур’яни, своєчасно і на максимально низькому зрізі збирати кукурудзу, а потім проводити глибоку зяблеву оранку з попередньою обробкою стерні дисковими боронами. З біологічних засобів застосовують дворазовий випуск вогнівкової раси трихограми на початку відкладання яєць і через тиждень.  При ЕПШ на кукурудзі у фазі 6-8 листків і після викидання волоті три кладки яєць на 100 рослин і 1-2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимуму льоту метеликів — 7 кладок яєць на 1 м2 або 5 кладок яєць на 10 рослин рекомендується застосовувати дозволені для використання інсектициди,  пише Олег Бугрим, головний  спеціаліст  відділу прогнозування фітосанітарної діагностики  та  аналізу  ризиків, управління  фітосанітарної  безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Хмельницькій області.


Проти цього шкідника зареєстровано такі препарати: Кайзо, в. е. (0,3 л/га), Децис ф-Люкс, к. е. (0,4–0,7 л/га), Карате 050 EC, к. е. (0,2 л/га), Карате Зеон 050 CS, м. к. с. (0,2 л/га), Кораген 20, КС (0,15 л/га) та інші.

Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток.

Підготувала Тетяна Тимошенко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram