Для підвищення родючості ґрунту в полі варто залишити достатню кількість пожнивних решток. Так, під час восьмирічного дослідження вчені Університету штату Айови визначили, що врожайність кукурудзи і якість ґрунту залежать від різних рівнів заробки залишків грунтообробними знаряддями. До прикладу, стійка врожайність кукурудзи зберігалась після одного-трьох років повного видалення залишків як для традиційних систем обробки поля, так і для no-till. Проте видалення залишків всього лише на 25-35% відразу ж вплинуло на якість ґрунту.

— В Айові при вирощуванні кукурудзи зазвичай залишається 4,5 тонни залишків на акр. Щоб захистити ґрунт, ми виявили, що 3 тонни залишків слід залишити, щоб підтримувати органічні речовини родючого шару без деструктивних змін. Все, що нижче цієї цифри, збільшує щільність ґрунту і зменшує проникнення вологи, — розповів агроном із Університету штату Айова Махді Аль-Кайсі Agriculture.com. — При нормальних опадах дощові краплі діаметром 6 міліметрів здатні викликати просто неймовірні наслідки, вибиваючи частки ґрунту і розкидаючи їх на відстані до 150 сантиметрів. Вони засмічують ґрунтові пори, закупорюючи поверхню, і призводять до утворення ґрунтової кірки, — зазначає експерт.



Крім захисту ґрунтів від вітрової та водної ерозії, залишки сільськогосподарських культур є важливим джерелом вуглецю для ґрунтових мікроорганізмів, які споживають вуглець, а їх кормова активність призводить до остаточного розкладання рослинного матеріалу і утворення органіки.

— Втрата рослинних залишків може прискорити втрату органічної речовини ґрунту і зменшити вміст поживних речовин для росту рослин і життєдіяльності корисних ґрунтових мікроорганізмів, — говорить агроном.

Загалом, під час довгострокових досліджень було виявлено, що видалення залишків кукурудзи призвело до зменшення загального джерела органічної речовини ґрунту на 20% і вміст органічного вуглецю на 35% за 13-річний період. Для того, щоб повернути назад деструктивні зміни фізичних властивостей ґрунту може знадобитися 10 і більше років.

Водночас, якщо урожай кукурудзи в короткостроковій перспективі не буде зменшуватися в результаті щорічного видалення залишків, зниження рівня поживних елементів в ґрунті досить скоро вимагатиме збільшення частоти внесення добрив.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram