Право на земельну частку (пай) виникає у члена КСП відповідно до Акта розпаювання, а не на момент видачі суб’єкту господарювання акта на право колективної власності на землю. А спадкоємці, які перейняли право власності пайовика, зберігають за собою право на пай. Такого висновку дійшов Верховний Суд України, винісши рішення у справі №1623/312/12.

Як пише «Судово-юридична газета», після смерті матері жінка звернулась до суду, адже на час паювання землі у радгоспі її матір, яка працювала у цьому господарстві, але вийшла на пенсію, рішенням сільської ради безпідставно була позбавлена права на отримання земельної частки. Позивачка є єдиним спадкоємцем, тому заявила, що має право на отримання земельної частки.

Рішенням першої інстанції, яке підтвердив апеляційний суд, жінці відмовили у задоволені позову. Суди посилались на те, що померла мати, а не позивачка, була членом радгоспу, тому спадкоємиця не має права на земельну частку.

Однак Верховний суд дійшов висновку, що на час смерті матері позивачки і протягом шести місяців з дня смерті позивачка проживала разом з нею в одному будинку і вела спільне господарство, прийняла спадщину після смерті матері шляхом фактичного вступу у володіння та управління спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини та є єдиною спадкоємицею. На підставі цього колегія суддів дійшла висновку, що сільська рада, приймаючи рішення щодо списку осіб, сертифікати у яких вилучаються, серед яких зазначена мати позивачки, не врахувала, що з моменту її смерті вже пройшло більше шести місяців і право отримання сертифікату на земельну частку (пай) успадкувала її дочка.