Посів пшениці по соняшнику – готувати ґрунт чи ні? Досвід аграрія

Віктор Максимович Боднюк, керівник ФГ Боднюк
Віктор Максимович Боднюк почав будувати фермерське господарство зі свого паю ще 2012 року. Крок за кроком завдяки довірі людей сформувалося підприємство на 1300 га. Вирощуючи кукурудзу, соняшник, ріпак, пшеницю, ячмінь, у господарстві використовують зазвичай традиційну технологію обробітку. Обов’язковим залишається глибоке розпушування ґрунту мінімум раз на кілька років. Цю операцію виконує глибокорозпушувач TERRALAND, що став першим придбанням техніки BEDNAR.

На основній частині полів після збирання ріпаку проводили оранку, після чого поверхню ґрунту гарно вирівняли компактором SWIFTER, який підприємство придбало цього року. В цій ситуації сівалка OMEGA працювала без залучення дискової секції, адже ґрунт був відмінно підготовлений. Це також зменшує навантаження на трактор і розхід пального.

Посів озимої пшениці сівалкою OMEGA за традиційної технології після ріпаку. Норма висіву 230 кг/га

Раніше в господарстві використовували компактор вітчизняного виробництва, але у вологих умовах ефективність агрегата падала – він забивався. Тож придбали компактор BEDNAR SWIFTER.

Компактор SWIFTER SO8000F

– На вологому ґрунті забивалися котки, а нам навпаки треба працювати і сіяти, коли волога є. Доводилося використовувати культиватор. Але ж культиватор і компактор – це дві великі різниці. Тепер працюємо компактором BEDNAR: не забивається, працює гарно, якість обробітку хороша, легке налаштування. Добре, що підшипникові вузли стоять якісні, які не потребують обслуговування. Приблизно 400 га він уже зробив цього сезону і ми задоволені, – розповідає Віктор Максимович Боднюк, керівник господарства.

Сівалка OMEGA OO4000RFL

Зважаючи на значне подорожчання всіх необхідних ресурсів цього сезону, вирішили частину озимої пшениці висівати за традиційною технологією, а частину експериментально засіяти прямим посівом після соняшнику, що значно зменшує кількість операцій та витрати часу і пального.

– На цій ділянці ми вирішили сіяти не за традиційною технологією, а прямо по стерні соняшнику. Ми зібрали соняшник і нічого не прикочували, не дискували, одразу пустили сівалку. Ця сівалка і подрібнює стерню, і готує, вирівнює ґрунт, і сіє, і мінеральне добриво вносить – усе за один прохід. Як бачимо, результат може не ідеальний, але абсолютно прийнятний, ще й зважаючи на вологі умови. Гарна схожість. Через війну дуже подорожчали пальне, мінеральні добрива, всі ресурси. Треба трохи економити. Може і є якісь «трупаки», але це абсолютно нічого страшного, воно не вплине на результат, а скільки ж економиться пального. Завдяки сівалці BEDNAR ми скорочуємо три операції, тобто економимо великі ресурси, – ділиться фермер.

Прямий посів озимої пшениці по стерні соняшнику

– Ось ми бачимо частину поля, де спочатку працювали рублячими котками, дискували і потім уже сіяли сівалкою, а також іншу частину, де сіяли прямо по соняшнику. Як бачимо, різниці майже немає. Тут урожай буде! – продовжує огляд поля аграрій.

Посів озимої пшениці по стерні соняшника з підготовкою ґрунту

Раніше в господарстві посів зернових культур виконували вітчизняною сівалкою, а згодом почали працювати вже більш ефективною імпортною сівалкою OMEGA OO4000RFL від компанії BEDNAR. Агрегат оснащений переднім шинним котком, дисковою секцією, що має агресивні А-диски та гарно подрібнює рослинні рештки. Дискова секція розміщена Х-подібно, що забезпечує чітке слідування агрегата за трактором без зсувів. Двокамерний бункер під тиском дає змогу вносити добрива під час посіву з чіткою нормою. Задній шинний коток розміщений у шаховому порядку, завдяки чому сівалка не забивається і це зменшує навантаження на трактор. Висівні сошники сівалки розміщені на паралелограмі, завдяки чому чітко витримується робоча глибина і насіння закладається на визначену глибину. Аграрії отримують дружні, рівномірні сходи. Продуктивність 4-метрової сівалки становить приблизно 40-45 га/день. Працює OMEGA з трактором New Holland T7060 потужністю 210 к.с.

– До цього ми сіяли кіровоградськими сівалками. Непогані сівалки, але десь насіння губиться, немає точності. На той час було нормально, але ж треба рухатися вперед і працювати на більш ефективній і якісній техніці. Сівалка BEDNAR робить кілька операцій: і готує ґрунт, і насіння рівномірно вносить, і добриво – у рядок, у міжряддя, як хочеш, однакова глибина по всій ширині, норма висіву, одним словом – якість! З такою технікою ми можемо прогнозувати результат. Використання більш сучасної техніки дає змогу і економити на насінні, на пальному, і отримувати кращий результат.

Також у господарстві вирощують ріпак, підготовку і посів якого теж виконують компактором SWIFTER та сівалка OMEGA. Ріпак сіють із міжряддям 25 см. Міжряддя сівалки – 12,5 см. Відключення кожного другого сошника дає змогу виконувати посів із міжряддям 25 см.

Всю техніку BEDNAR поставила компанія «Агроресурс», з якою підприємство працює вже понад 10 років.

– Ці рішення мені порадили в компанії «Агроресурс». Я довіряю цим спеціалістам. Вони завжди йдуть на зустріч. Я бачив цю техніку на виставках, вирішив спробувати і спочатку придбав глибокорозпушувач. Переконався у результаті, і придбав ще компактор і сівалку цього року. Я повністю задоволений результатом роботи техніки BEDNAR. Механізатор нормально на ній працює, агроном теж задоволений. Надійність, простота та швидкість налаштування на той чи інший висів – сівалка працює відмінно, – резюмував Віктор Максимович Боднюк, керівник господарства.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram